Teorik ve Direksiyon Sınavına Adaylar Kaç Defa Girebilir?

Ehliyet sahibi olmak isteyenlerin öncelikli olarak bir sürücü kursuna yazılmaları gerekmektedir. Daha sonra bu adaylar ehliyet almak için gerekli şartları yerine getirmeleri halinde sorunsuz bir şekilde ehliyet sahibi olabilmektedirler. Adaylar ise ehliyet almak için önce teorik sınava daha sonra da direksiyon sınavına girmektedirler. Bu sınavları başarılı bir şekilde geçen adaylar ehliyet almaya hak kazanmaktadırlar.

Ehliyet almak isteyenleri teorik sınavda ise 50 soru beklemekte olup; bu sınavdan en az 70 alan sürücü adayları sınavdan başarılı sayılacaklardır. Teorik sınav soru dağılımı ise aşağıda verilmektedir.

  • Trafik Adabı Dersinden 6 Soru
  • İlk Yardım Dersinden 12 Soru
  • Trafik ve Çevre Bilgisi Dersinden 23 Soru
  • Araç Tekniği Dersinden 9 Soru

Teorik sınavda ayrıca yanlış doğruyu götürmemektedir. Teorik sınavı başarılı bir şekilde tamamlayan sürücü adayları daha sonra uygulamalı sınav yani direksiyon sınavına girmektedirler. Teorik ve direksiyon sınavından başarılı olan sürücü adayları ehliyet almaktadırlar.

Sürücü adaylarının oldukça merak ettiği bir konu bulunmaktadır. Bu ise direksiyon ve teorik sınavdan başarısız olmaları halinde neler yapacaklardır? Bir sürücü adayının 4 defa teorik sınava girme hakkı bulunmaktadır ve 4 defa teorik sınavı geçemeyen sürücü adayları tekrardan ehliyet kursuna yazılmak zorundadırlar. Bunun yanında sadece direksiyon sınavından başarısız olan sürücü adaylarının da 4 defa girme hakları bulunmaktadır. Direksiyon sınavından 4 defa başarısız olan sürücü adayları ise sürücü kursuna yazılarak sadece direksiyon eğitimi almaktadırlar ve 4 defa daha girme hakkı kazanmaktadırlar. Bu hakkında da başarısız olan sürücü adayları tekrardan ehliyet kursuna yazılmaktadırlar.

Ayrıca sürücü adaylarının sağlık problemleri olduğu zaman ve bunu raporla doğruladığı zaman tekrardan sınava sorunsuz bir şekilde girebilmekte ve ehliyetini alabilmektedir. Sürücü adayları sadece 1 defalığına sınava girmeme hakkına sahip olabilmektedirler.

Benzer Yazılar