Sürücü Kursu Fiyatları

Sürücü adaylarının ehliyetlerini alıp trafiğe çıkmaları için sürücü kurslarına başvurmaları şarttır. Sürücü kurslarının amacı, sürücü adayların hem teoride hem de pratikte eğitilmelerini sağlamak ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınavdan başarılı olmaları için gerekli bilgiyi vermektir. Sürücü kursu ehliyet fiyatları ise ehliyet sınıfına göre değiştiği gibi kurslar arasında da değişiklik görülebilmektedir. Ancak rekabetin kontrol edilmesi için taban fiyat uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama sayesinde kurs ücretleri hemen hemen birbirine denk tutarlarda belirlenmektedir.

Sürücü kursu ehliyet fiyatları sadece sizin gerekli eğitimi almanız ve sürüş tekniklerinizin öğrenmeniz için alınmaktadır. Ehliyeti alabilmeniz için sürücü kursuna ödediğiniz tutarın yanı sıra sınav ücretleri ve ehliyet harcı ödemeniz gerekmektedir. Toplamda ödeyeceğini ücretler sürücü kursu ücreti, test sınavı ücreti, direksiyon sınavı ücreti ve harç ücretidir. Harç ücretleri her yıl hesaplanarak duyurulmaktadır.

İller arasında sürücü kursu ehliyet fiyatları değişmektedir. En sık müracaat edilen ehliyet sınıflarından biri olan B sınıfı ehliyetin taban sürücü kursu fiyatı 1600TL’dir. Türüm motosiklet tiplerini kapsayan A sınıfı ehliyetin sürücü kursu ücreti ise 1600TL olarak belirlenmiştir. Son düzenlemeler ile hayatımıza giren otomatik vites araçlar için alınan ehliyetler ise B otomatik sınıf olarak geçmekte ve 1600TL sürücü kursu taban fiyatı uygulanmaktadır.

Traktör sürebilmek için alacağınız F sınıfı ehliyete 1280TL taban fiyatla sürücü kursu kaydı yaptırabilirsiniz. İş makinası kullanmak isteyen kişiler ise iş makinalarının özelliklerine göre değişen 1280TL ile 1400TL arasında sürücü kursu ücreti ödemektedir. Belirlenen taban fiyatların üzerine sürücü kursları çıkabilmektedir. Bu ücretlerin değişmesinde sürücü kursunun verdiği hizmetler ve konumu etkili olmaktadır. Özellikle araçların yeni olması, eğitimde deneyimli hocaların hizmet vermesi ücrette farklılıklar oluşturabilmektedir.

Sürücü kursu ehliyet fiyatlarıyanı sıra özel derslerde verilebilmektedir. Sürücü kursu tarafından verilen eğitimler temel eğitim olmaktadır. Özellikle direksiyon eğitimleri bazı durumlarda yeterli olmayabilir. Sınırlı süre içerisinde verilen direksiyon eğitimleri sürücü adaylarına yeterli gelmediği durumlarda özel dersler takviye edilebilmektedir. Özel dersler tamamen sürücü eğitmeninin ücret politikasına bağlı olarak verilmekte ve özel ders alarak sürücü adayları araç kullanma deneyimlerini artırabilmektedir.

Ehliyet almak için seçeceğiniz sürücü kurslarını seçerken de bazı noktalara dikkat etmeniz önemlidir. Özellikle ilk incelemeniz gereken ayrıntı sürücü kursunun başarı oranıdır. Bu oran yüksek oldukça alınan eğitimin kaliteli olduğu kanaatine varabilirsiniz. Başarı oranının yanı sıra test sınav için ve direksiyon sınavı için ne kadar eğitim verildiği önceden incelenerek sürücü kursları arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Benzer Yazılar