Stajyer Ehliyeti Ceza Puanları

Yeni ehliyet yönetmeliğinin yürürlüğe girmesi ile beraber sürücü adaylarının aklındaki sorular da her geçen gün artmaktadır. Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle beraber yeni ehliyet alan sürücüler stajyer ehliyet uygulaması ile karşılaşmaktadır.

Stajyer ehliyet uygulaması ile beraber, ehliyet sınavını başarı ile tamamlamış herkes 2 yıl süre ile stajyer olarak araç kullanma hakkına sahip olmaktadır. Stajyer ehliyet uygulamasında sürücünün 2 yıl boyunca belirlenen 75 ceza puanına ulaşması doğrultusunda ehliyetine el konulmaktadır. Bununla beraber ehliyetine el konulan kişi psikolojik durumunun tespiti için psikoteknik testine girmesi gerekmektedir. Herhangi bir sağlık durumunda aksilik çıkmaması durumunda da almış olduğu psiko-teknik belgesi ile beraber tekrardan sürücü kursuna başvuru yaparak, ehliyet sınavı adımlarını tekrarlayarak ehliyetini alması gerekmektedir.

Stajyer ehliyet uygulamasına göre sürücü adaylarının trafikte en çok yaptığı hatalar doğrultusunda alacağı ceza puanları ise şu şekildedir:

  • Trafikteyken telefonla konuşmak; 10 ceza puanı.
  • Kırmızı ışıkta geçmek: 20 ceza puanı.
  • Emniyet kemeri bağlamadan trafiğe çıkmak: 15 ceza puanı.
  • Hız sınırı ihlali yapmak: 10 ceza puanı.
  • Muayenesi olmayan araç kullanmak: 10 ceza puanı.
  • Park yasağını çiğnemek: 20 ceza puanı.
  • Yayaların geçiş üstünlüğünün bulunduğu yerlerde yayalara yol vermemek: 20 ceza paunı
  • Şerit izleme kurallarına uygun hareket etmemek: 20 ceza puanı.

Bunun yanı sıra yönetmeliğe göre üst üste yapılan bazı hatalarda sürücü belgesinin puan gözetmeksizin iptali söz konusu olmaktadır. İki yıl boyunca; üç kez trafik ışıkları kurallarının ihlali, hız limitini üç kez ihlal etmek, yayaların geçiş hakkının bulunduğu yerlerde kural ihlalinin üç kez yapılması, okul geçitlerinde öğrencilere geçiş hakkı tanınmaması, emniyet kemeri ihlali üç kere tekrar edilirse, 0,20 promil alkol ile yakalanılması, ölümle sonuçlanan ve asli kusuru bulunmayan durumlarda da sürücü belgesi bir daha alınmamak şartı ile iptal edilmektedir.

Benzer Yazılar