Şehir İçi ve Şehir Dışı Hız Sınırlamaları

Trafikte güvenli bir şekilde yer almak için uyulması gereken bir takım kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar dahilinde trafikte güvenli bir şekilde yer almak mümkün olmaktadır. Şehir içinde ve şehir dışında uyulması gereken bir takım hız sınırlamaları bulunmaktadır. Bu hız sınırlamaları dahilinde kaza riski büyük ölçüde azaltılmaktadır. Gerekli hız sınırlamalarına uyulduğu takdirde ise kendi ve diğer sürücülerin can güvenliği sağlanmaktadır. Hız sınırlamalarına uymayanlar için ise yasalar dahilinde bir takım yaptırımlar uygulanmaktadır.

Hız sınırlamalarına uymayan sürücüleri ise çeşitli para cezaları beklemektedir. Para cezalarından sonra hala daha hız sınırına uymayan sürücülerin ehliyetlerine el koyulabilmektedir. Can ve mal güvenliğinin sağlanması içi mutlaka hız sınırlamalarına uyulması gerekmektedir.

Otomobil, minibüs, kamyonet, otobüs ve motosiklet sürücüleri için belirlenen şehir içi hız sınırlaması ise 50 olmaktadır. Şehir dışı belirlenen hız sınırlaması otomobiller için 90 olabilirken,  diğer araçlar için 80 olarak belirlenmektedir. Bunun yanında bölünmüş yollarda ve otoyollarda ise uyulması gereken hız sınırlamalarında da farklılık görülmektedir. Bölünmüş yollarda otomobiller için belirlenen hız sınırlaması 110 olmaktadır. Minibüs, motosiklet ve otobüsler ise 90 olarak belirlenmektedir. Otoyollarda ise otomobil sürücüleri için belirlenen hız sınırı 120 olmaktadır. Minibüs, otobüs ve motosiklet kullanıcıları için ise 100 olarak belirlenmektedir.

Belirlenen hız kuralları dahilinde seyir eden sürücüler, güvenli bir şekilde araç kullanabilmektedirler. Can ve mal güvenliğinin korunması için mutlaka bu kurallar dahilinde hareket edilmelidir.

Trafik Dersinin Önemi

Ehliyet almak isteyen sürücülerin öncelikli olarak teorik dersi almaları gerekmektedir. Teorik ders sayesinde sürücü adayları uymaları gereken kuralları öğrenebilmektedirler. Bu nedenden ötürü trafik dersi büyük bir önem taşımaktadır. Sürücü adayları trafik dersi dahilinde güvenli bir şekilde, kurallara uygun araç kullanarak can ve mal güvenliğini sağlamış olmaktadırlar. Trafik dersi dahilinde sürücü adayları hız sınırlamalarını, trafik tabelalarını ve otoyol kuralları gibi birçok bilgi edinmektedirler.

Benzer Yazılar