Otomobil ve Kamyonet İçin Hangi Ehliyet Gereklidir?

İnsanlar kimi zaman işleri için, kimi zaman da özel olarak kullanmak için araç sahibi olmak istemektedirler. Motorlu taşıtlar sayesinde insanların günlük yaşamı daha kolay bir hal almaktadır. Ancak motorlu taşıt sahibi olmak ve bu aracı kullanabilmek için bir sürücü belgesi gerekmektedir.

Her motorlu taşıtın sınıfına ait olan bir ehliyet tipi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ehliyet alabilmek ve her aracı kullanabilmek için sürücü adayında bazı şartlar da aranmaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen araç sınıfı ise otomobil ve kamyonetlerdir. Bu sınıfa ait araçları kullanmak için sürücü adaylarının alması gereken ehliyet tipi B sınıfı sürücü belgesi olarak bilinmektedir. B sınıfı sürücü belgesi sahipleri aynı zamanda M, B1 ve F sınıflarına ait araçları da kullanabilme hakkına sahiptirler. Ancak değişen yasa ile beraber 2016 yılından sonra sürücü belgesi için başvuruda bulunan kişiler minibüs kullanamamaktadırlar. Minibüs kullanabilmek için ise D1 sınıfı ehliyet için başvuruda bulunmak gerekmektedir. Yaş sınırının 18 olduğu bu ehliyet sınıfında ayrıca otomatik vites araçla sınavı başarı ile tamamlamış kişiler, manuel vitesli araçları kullanamamaktadır. Otomobil ve kamyonet kullanacak kişiler, B sınıfı ehliyet ile beraber römorksuz bir şekilde aracı kullanabilmektedir. Ancak araca römork eklentisi yapmak isteyen kişilerin veya römorklu yük taşımacılığı ile uğraşan kişilerin alması gereken bir başka sürücü belgesi daha vardır.

BE Sınıfı Sürücü Belgesi

Römorklu araç kullanmak isteyen sürücülerin ilk olarak B Sınıfı ehliyet aldıktan sonra, başvuruda bulunarak BE sınıfı sürücü belgesi alması gerekmektedir. Bu ehliyet sahipleri ayrıca M, B1, B ve F sınıfı araçları da kullanma hakkına sahiptir. Ayrıca B sınıfı ehliyete sahip olmayan kişiler kesinlikle BE sınıfı için başvuruda bulunamamaktadır.

 

Benzer Yazılar