Otomatik Vitesli Araç Ehliyeti

Sürücü belgesi, araç kullanmak için zorunlu bir belgedir. Sürücü belgesi trafikte güvenli bir şekilde seyahat etmeyi sağlamaktadır. Yasalarda gerçekleşen değişiklik ile beraber otomatik vitesli araç kullanımı içinde çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Önceki yasalarda manuel vitesli araç kullanımı zorunlu tutulmaktaydı. Adaylara seçim şansı ise bırakılmamaktaydı. Yeni yasa kapsamında ise otomatik vitesli araç kullanımı yer almaktadır. Otomatik vites ehliyeti almak için ise sürücü adayları yine sürücü kurslarına başvurmaktadırlar. Manuel vitesli araç ehliyeti ile hem otomatik hem de manuel araç kullanılmaktadır. Fakat otomatik vites ehliyeti ile sadece otomatik araçlar kullanılmaktadır.

Otomatik Vites Ehliyeti Nasıl Alınmaktadır?

Manuel vitesli araç ehliyeti gibi otomatik vitesli araç kullanmak isteyenlerde sürücü kurslarına başvurmaktadırlar. Sürücü kurslarının vermiş olduğu eğitimleri tamamlayarak 2 aşamalı sınavlara girmektedirler. Sınavın ilk aşamasında ise teorik sınav yer almaktadır. Teorik sınavı başarılı bir şekilde tamamlayan sürücü adayları, uygulama sınavına yani direksiyon sınavına girmektedirler. Direksiyon sınavını da başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar, ehliyet almaya hak kazanmaktadırlar. Sürücü belgelerinde ise ek olarak sadece otomatik araç kullanabilir ifadesi yer alınmaktadır. Ücretlendirme ise manuel vitesli araçlar ile aynı olmaktadır.

Otomatik Vitesli Ehliyetten Manuel Vitesli Ehliyete Geçiş

Çeşitli sebeplerden dolayı manuel vitesli araç kullanmak isteyen sürücülerin ise gerçekleştirmeleri gereken birkaç şart bulunmaktadır. Sürücüler ise teorik sınava tabii tutulmamaktadır. Direksiyon eğitimi aldıktan sonra direksiyon sınavına girmektedirler. B grubu ehliyet için 14 saat direksiyon eğitimi almak gerekmektedir. Fakat otomatik vitesten manuel vitese geçmek isteyen sürücüler için belirlenen saat 7’dir. Sürücüler ek olarak harç yatırdıktan sonra manuel vitesli araç ehliyetini alabilmektedirler. Otomatik vites ehliyeti sahipleri hiçbir şekilde manuel araç kullanmamaktadırlar. Kullanmaları halinde yetersiz ehliyet cezası almaktadırlar.

Benzer Yazılar