Otomatik Ve Manüel Ehliyet

Trafikte güvenli bir şekilde yer alabilmenin öncelikli şartı ise ehliyet olmaktadır ve ehliyet sınıflarına göre yaş aralığında bir takım farklılıklar görülmektedir. 18 yaşını dolduran bireyler araba kullanabilmektedirler. Ehliyet almak isteyenlerin öncelikli olarak bir ehliyet kursuna kayıt olmaları gerekmektedir ve ehliyet kursuna kayıt olan bireyler kurslarda teorik bilgiler öğrenmektedirler. Teorik bilgiler öğrenildikten sonra ise direksiyon eğitimi verilerek, ehliyet almak isteyenler araç kullanmayı uygulamalı olarak görmektedirler. Teorik ve uygulamalı eğitimden sonra ise adaylar, sınava girerek ehliyet sahibi olabilmektedirler.

Araçlarda manüel ve otomatik vitesler kullanılmaktadır ve sürücü adayları artık yeni yönetmelik dahilinde sınava istedikleri vites dahilinde girerek, ehliyet alabilmektedirler. Otomatik vites ehliyeti de tıpkı manüel vites ehliyeti gibi alınmaktadır. Fakat manüel vitesli ehliyet sahipleri her iki vitesli araçları kullanabilirken, otomatik vites ehliyeti sahipleri manüel araç hiçbir şekilde kullanamamaktadırlar. Sürücü adaylarının ise merak ettiği bir konu bulunmaktadır. Bu konu ise otomatik vites sahipleri tekrardan manüel vites alabilecekler midir? Otomatik vites sahipleri gerekli sınavlara tekrar girdikten sonra manüel ehliyet sahibi olabilmektedirler.

Otomatik ve Manüel Ehliyet Sınavları

Sürücü adayları teorik sınava girip, başarılı bir şekilde tamamlamaları halinde direksiyon sınavına girmeye hak kazanmaktadırlar. Otomatik ve manüel ehliyet almak isteyen adaylar, aynı teorik sınava tabii tutulmaktadırlar. Sınavda ise adaylara toplamda 50 soru sorulmaktadır. Sınav soru dağılımı ise aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • İlk Yardım Dersi 12 soru
  • Araç Tekniği Dersi 9 soru
  • Trafik Adabı Dersi 6 soru
  • Trafik ve Çevre Dersi 23 soru

Adaylar teorik sınavdan 70 almaları halinde, direksiyon sınavına girmeye hak kazanmaktadırlar. Otomatik vites direksiyon sınavı ve manüel vites direksiyon sınavı ücretleri aynı olmaktadır. Girilen direksiyon sınavında adaylar, alacakları vites ehliyetine uygun araç kullanmaktadırlar.

 

Benzer Yazılar