Normal Ehliyet ve Stajyer Ehliyet Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yaşamı kolaylaştırması nedeni ile araç kullanımı sürekli olarak artmaktadır. Araç kullanımı ise sürücü belgesi ile mümkün olmaktadır. Her geçen gün yeni yasalar kapsamında ehliyet alma şartları değişiklik göstermektedir. En son çıkarılan yasaya göre ise stajyer ehliyeti sıkça gündeme gelmektedir. Stajyer ehliyeti ve normal ehliyetin birtakım farklılıkları bulunmaktadır. Stajyer ehliyetine sahip sürücülerin 2 yıl botunca uyması gereken bir takım kurallar bulunmaktadır. İki yıl içerisinde 75 ceza puanına ulaşan sürücülerin ehliyetlerine el koyulmaktadır. Eski kanuna göre ise 100 ceza puanına ulaşan sürücülerin ehliyetine el koyulmaktaydı. Yeni yasalar kapsamında ise 75 ceza puanına ulaşan sürücülerin psikolojik herhangi bir sorunları olup olmadığına bakılmaktadır. Eğer sürücünün herhangi bir psikolojik sorunu yoksa tekrar ehliyet almak için kurslara gitmesi ve sınavlara girmesi gerekmektedir.

2 Yıl İçerisinde Yapılmaması Gereken Hatalar

Stajyer ehliyeti bulunan sürücüler, yapmış oldukları trafik ihlalleri sonucunda çeşitli puan düşümleri yaşamaktadırlar. Sürücüleri belirtilen maddelere dikkat ettiği sürece herhangi bir sorun yaşamadan trafikte yer alabilmektedir. 75 ceza puanına ulaşmamak için adayların yapması gerekenler aşağıda sıralanmaktadır.

  • Sürücü kırmızı ışıkta geçerse 20 puan
  • Hız sınırı ihlali ise 10 puan
  • Sürücünün emniyet kemeri takmaması ise 15 puan
  • Aracın gerekli muayenelerinin yapılmaması durumunda 10 puan
  • Sürücünün park cezası alması ise 20 puan
  • Şerit kullanımının ihlali ise 20 puan
  • Sürücünün yayalara yol vermemesi ise 20 puan

Sürücü belgesi sahipleri, ehliyetlerini aldıktan sonra 2 yıl içerisinde yukarıda belirtilen trafik ihlallerini gerçekleştirmemeleri gerekmektedir. Aksi durumlarda ehliyetlerine el koyulmaktadır. Bu yasalar kapsamında ise daha güvenli bir trafik akışının sağlanması yanında can ve mal güvenliği sağlanmaktadır. Sürücüler bu değişiklik ile beraber daha güvenli bir şekilde trafikte yer alabilmektedirler.

Benzer Yazılar