H Sınıfı Ehliyet Kimlere Verilir?

Farklı araçları kullanabilmek için farklı ehliyet sınıfları yer almaktadır. A, B, B1, B2 ve daha birçok farklı ehliyet sınıfı, motosikletten uzun ve geniş araçlara kadar birçok farklı araç türünü kullanmak için verilmektedir. Bu ehliyet sınıflarından bir tanesi de H sınıfı ehliyettir.

Engelli ehliyeti olarak da bilinmekte olan H sınıfı ehliyet, yeni ehliyet düzenlemeleri kapsamında kaldırılmıştır. Engelli vatandaşların aklında ise hangi sınıf ehliyeti kullanacakları bir soru işaret oluşturmaktadır. Yönetmelikte yapılan değişiklikler kapsamında yapılan değişikliklerin ardından akıllarda oluşan bu sorunun cevabı olarak ise engelli vatandaşlar artık A ya da B sınıfı ehliyet kullanmaya başlayacak şeklinde bir yanıt verilmiştir. Bu da engelli olan ve engelli olmayan vatandaşlar arasında nasıl bir ayrımın gerçekleştirileceğine dair yeni bir soru ortaya getirmiştir. Yeni ehliyet düzenlemeleri kapsamında alınan sağlık raporu neticesinde belli olmaktadır. Ehliyet alacak olan vatandaşlar sağlık raporu alarak, engel durumuna yönelik bir bildirim yapmaktadır. Sonrasında ise uygun bulunduğu sınıfa göre ehliyet alabilmektedir. Bunun yanı sıra yeni düzenlemede yine engelli sürücülerin engel durumları göz önüne alınarak araç içerisinde özel teçhizata sahip olarak araç kullanmaları neticesinde, ehliyet üzerinde yer alan bir bölüme bu teçhizatların neler olduğu işlenmektedir. Ehliyetin üzerinde yer alan “Kullandığı Cihaz ve Protezler” kısmına, engelli kişinin kullanmakta olduğu gözlük, kulaklık, protez gibi engel durumunu yansıtan bir teçhizat bildirilecektir. Bu şekilde de engelsiz ve engelli vatandaşların ayrımı yapılabilecektir.

Engelli ehliyeti almak için ilk olarak sınav başvurusunun yapılmasından önce detaylı bir sağlık raporunun alınması gerekmektedir. Bu detaylı sağlık raporu içerisinde ise engel durumunu belirten bir unsurun belirtilmesi de gerekmektedir. Sağlık raporunun alınmasından ve bildirilmesinin ardından da uygun bulunan ehliyet sınıfından sürücü belgesinin alınması mümkün hale gelmektedir.

Benzer Yazılar