Geçici Sürücü Belgesi Nedir?

Geçici sürücü belgesi, kişilerin ehliyetlerini ilk defa alacakları zaman ya da ehliyet değişimi esnasında, üzerinde biyometrik fotoğraf, isim, soy isim, doğum tarihi ve doğum tarihi gibi bilgilerin yer almakta olduğu ve sahip olunan sürücü belgesinin belirtilmesinin yanı sıra TC kimlik numarası ile kan grubunun da mevcut olduğu belgelerdir. Bu belge sürücülerin işlemleri esnasında mağdur olmamaları amacı ile verilmektedir.

Ehliyet yerine geçen bu geçici sürücü belgesi, ehliyetlerini değiştirmek ya da ehliyet sınıfı eklemek isteyen sürücülerin veya da ilk kez ehliyetlerini çıkaracak olan kişilerin mağduriyetlerini önlemek için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sürücülere verilmektedir. Genel olarak sürücü belgeleri hemen verilmediğinden dolayı, emniyet tarafından geçici olarak bu belge verilmektedir. Bunun yanı sıra geçici sürücü belgesi 15 gün sürelik bir belgedir.

Ehliyet sınavını başarılı bir şekilde tamamlayan sürücü adayları, sürücü belgelerini almak için emniyete gitmeleri gerekmektedir. Ancak bu işlem randevu alınarak yapılmaktadır. Bu nedenle de sürücüler herhangi bir sorun yaşamasın diye geçici sürücü belgesi verilmektedir. Sürücü belgelerini almak için emniyete gittiklerinde ise ehliyetlerini alırlar ve geçici sürücü belgelerini iade ederler. Bunun yanı sıra ehliyetlerini değiştirmek isteyen kişilerin işlemleri sürerken de bu belge verilmektedir.

Geçici Sürücü Belgesi ile Trafiğe Çıkılır Mı?

Geçici sürücü belgesine sahip olan sürücülerin trafiğe çıkması mümkündür. Ancak ehliyetin sürücüye teslim edilmeden önceki zaman diliminde sahip olduğu bu belge ile sadece 15 gün trafiğe çıkılabilmektedir. 15 günün sonunda belge geçerliliğini yitirecektir. Bu nedenle 15 gün içerisinde sürücülerin ehliyetlerini alması gerekmektedir. Bazı durumlarda ehliyetin teslim edilmesi belirtilen süreden daha uzun sürebilmektedir. Bu gibi durumlarda kişilerin trafik şubeye başvurarak belgelerini yenilemesi gerekmektedir.

Benzer Yazılar