Ehliyetin Kaybolması Ya Da Çalınması Durumunda Ne Yapılır?

Birçok kişi ehliyetlerinin kaybolması ya da çalınması durumlarında ne yapacağını bilmemektedir. Hatta bazen bu durum sürücüler için korkulu bir rüya olarak da görülebilmektedir. Ancak ehliyetlerinin kaybolması ya da çalınması durumlarında nüfus cüzdanında olduğu gibi bazı işlemler yapılarak yeniden ehliyet almak mümkün olmaktadır.

Yeni ehliyetlerin çıkması ile beraber ehliyetini kaybeden kişileri iki grupta incelemek gerekmektedir. Bunlardan birincisi, eski tip ehliyete sahip olan kişilerdir. İkincisi ise yeni ehliyet sahipleridir. Eski tip ehliyetini kullanmakta olan ancak kaybetmiş ya da çaldırmış olan kişiler için yeniden ehliyet çıkarma işlemlerinde çipli, yani yeni ehliyet belgesi çıkarılmaktadır. Ehliyetini kaybeden kişiler yeni ehliyet çıkarmak için Nüfus Müdürlüklerine başvuru yaparak randevu alabilmektedir. Kayıp ehliyet durumlarında eski ehliyet sahiplerinden;

  • Nüfus cüzdanı, pasaport ya da avukatlık kimliği,
  • Sağlık raporu,
  • Biyometrik fotoğraf,
  • Kart ücreti ödemeleri,
  • Kan grubu kartı ya da kan grubunun belirtildiği bir belge
  • Dilekçe ve parmak izi

istenmektedir. Bu belgelerin tamamlanması doğrultusunda yeniden ehliyet alma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Ehliyet kayıplarında yapılan eski uygulamada, nüfus cüzdanı ya da ehliyet belgelerini kaybeden kişiler yerel bir gazete vasıtası ile kayıp ilanı vermekteydi. Ancak yeni uygulamada böyle bir şart sunulmamaktadır. İsteyen ilan verebilmektedir ancak ilan vermek istemeyen kişiler yukarıdaki belgeleri tamamlaması doğrultusunda ehliyetlerini alabilmektedir. Ancak ehliyet belgesini kaybeden kişiler, en yakın Emniyet birimlerine müracaat ederek kayıp ya da çalıntı ihbarında bulunmasında yara olduğu görülmektedir.

Eski ehliyet belgesini kaybedenler, kayıp ya da çalıntı olaylarında sadece yeni kart ücreti olan 15 TL’yi ödemektedir. Ancak yeni çipli ehliyetini alan kişiler, ehliyetlerinin kaybolması doğrultusunda 159 TL ceza ödemektedir.

Yeni ehliyet çıkana kadar kişilerin müracaatı doğrultusunda Emniyet Birimi geçici bir ehliyet belgesi vererek, trafikte araç kullanımını mümkün hale getirmektedir. Ancak bu belgenin geçerlilik süresi ise 15 gündür.

Benzer Yazılar