Ehliyete El Konma Sebepleri Nelerdir?

Ehliyet almak herkesin istediği bir durum olmaktadır. Trafikte güvenli ve özgür bir şekilde ulaşım sağlamak için ehliyet almak zorunlu bir hal olmaktadır. Ehliyet sayesinde sürücüler, istedikleri yerlere belirli kurallar çerçevesinde ulaşabilmektedirler. Fakat sürücüler bazı durumlarda kural ihlali gerçekleştirmektedirler. Kural ihlalleri kimi zaman can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Ehliyete ise gerekli durumlarda el konmaktadır.

Ehliyet sahiplerine ise en fazla 100 ceza puanı verilmektedir. 100 ceza puanına ulaşan ehliyet sahiplerine ise çeşitli yaptırımlar uygulanmaktadır. 1 yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşan sürücülerin ise ehliyetlerine 2 ay el koyulmaktadır. Ehliyet sahibi daha sonrasında tekrardan 100 ceza puanına ulaşması halinde ehliyetine tam 4 ay el koyulmaktadır. Daha sonra ehliyet sahipleri tekrardan 100 ceza puanına ulaşırsa; ehliyetine tamamen el koyulmaktadır.

Alkollü araç kullanan sürücülere de bir takım yaptırımlar uygulanmaktadır. 0.50 promil alkol almış olan sürücülerin ehliyetlerine 6 ay el konmaktadır. Sürücü 5 yıl içerisinde tekrardan alkollü araç kullanırsa ehliyetine el konma süresi 2 yıl olmaktadır. Sürücülerin daha sonra tekrardan alkollü araç kullanması halinde 5 yıl boyunca ehliyete el konmaktadır.

Sürücüler hız sınırlarına uymazsa da ehliyetlerine el konmaktadır. 1 yıl içerisinde belirlenen hız sınırının üzerine 5 defa çıkan sürücülerin ehliyetlerine 1 yıl el konmaktadır. Bu durumda ise sürücülerin hız sınırının %30’u üzerine çıkması halinde yaptırımlar uygulanmaktadır.

Trafik kazasına karışan sürücülerin de ehliyetlerine belirli sürelerde el konmaktadır. Eğer sürücü ölümlü trafik kazasına karışırsa, ehliyetine 1 yıl el konmaktadır.

Ehliyet Tekrardan Nasıl Alınır?

Ehliyetine el koyulan sürücü, gerekli ceza şartlarını yerine getirmesi halinde ehliyetini tekrardan alabilmektedir. Sürücüler ehliyetlerini almadan önce psiko- teknik değerlendirmeden geçmektedirler. Uygun görülen sürücüler tekrardan ehliyetlerini alabilmektedirler.

 

Benzer Yazılar