Yeni kanuna göre yenilenen ehliyetleri almak isteyen veya çeşitli nedenlerden dolayı ehliyet yenilemeihtiyacı duyan sürücüler aşağıdaki adımları izleyerek ehliyetlerini yenileyebilirler. Trafik Tescil Şubesi’ne gitmeden öne aşağıdaki hususları öğrenmeniz eksik evrak veya yanlış işlem nedeni ile işleminizin devam etmeme olasılığını ortadan kaldıracaktır.

Ehliyet yenileme sürecinde en büyük kolaylıklardan biri ikametiniz neresi olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde herhangi bir Trafik Tescil Şubesi’nden ehliyetinizi yenileyebilmenizdir. Böylelikle ikametiniz dışında olduğunuz yerlerde de ehliyetinizi yenilemeniz gerektiği durumlarda bölgedeki Trafik Tescil Şubesi’ne evraklarınızı hazırlayıp ehliyetinizi yenileyebilirsiniz.

Yeni sürücü belgeleri 31.12.2020 tarihinden sonra zorunlu olarak alınması gerekmektedir. Bu tarihe kadar eski sürücü belgelerinizi kullanabilirsiniz. 31.12.2020 tarihinden sonra ise zorunlu olarak yeni sürücü belgelerini almanız gerekecektir. Harç ücretlerinin artmaması ve o tarihlerde yaşanılacak yoğunluktan etkilenilmemesi için erkenden değiştirmekte fayda vardır.

Ehliyetinizi almanız için sağlık raporu şarttır. Hafif ve ağır araçlar için farklı sağlık raporları istenmektedir. Aile hekimleriniz ve devlet hastanelerinden bu raporları alabileceğiniz gibi özel hastanelerden de alabilirsiniz. M, A1, A2,A, B1, B, BE, F ve G sürücü belgelerine sahip kişilerin sağlık raporları 10 yıl, C1, C1E, CE, C, D1, D1E, D ve DE sürücü belgelerine sahip olan kişilerin sağlık raporları ise 5 yıl geçerlidir.

Ehliyet yenileme işlemini gerçekleştirmek içinse bazı belgeleri edinmeniz gereklidir. Bu belgeler sağlık raporu, nüfuz cüzdanı veya pasaport, biyometrik fotoğraf 2 adet, kan grubu belgesi ve sürücü belgeniz için ödemeniz gereken 15TL’nin dekontudur. 15TL belge ücreti bankalara yatırılmaktadır. Burada önemli olan bir detay ise dekontların üzerinde tahsil edilmiştir şerhinin düşülmesidir. Yeni çipli ehliyetlerde ise bu ücret 18,50TL’dir. Eğer bu şekilde yazılmazsa dekont geçerli sayılmamaktadır. Bu evrakları hazırladıktan sonra ise emniyette parmak izinizi vererek bütün evrakları tamamlamış oluyorsunuz.

Sürücü belgeniz için gerekli başvuruları yaptıktan sonra sürücü belgeniz 15 gün içerisinde adresinize gönderilmektedir. Paketi sadece belge sahibi alabilmektedir. Eğer kurye geldiğinde adresinizde değilse PTT şubesinden belgenizi alabilirsiniz. 15 gün süre zarfı içerisinde sürücülerin trafiğe çıkması için geçici sürücü belgesi verilmektedir.

Gerekli olan bu şartları tamamladıktan sonra http://www.ankara.pol.tr/Sayfalar/ehliyet_randevu.aspx adresinden randevunuzu alarak ilgili evrakları teslim edip ehliyet yenileme işlemlerini sonuçlandırabilirsiniz.