Ehliyet Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yeni yasa dahilinde ehliyetlerin yenilenmesi gerekmektedir. Fakat milyonlarca ehliyet sahibinin aklında birçok soru oluşmaktadır. ‘ Ehliyet yenileme için nereye müracaat edilir? ‘ gibi sorular ehliyet sahipleri tarafından merak edilmektedir. Ehliyet yenileme işlemini gerçekleştirmek isteyenlerin öncelikli olarak randevu almaları gerekmektedir. Eski düzene göre ehliyet yenilemek isteyenlerin Emniyet Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmekteydi. Fakat 2 Nisan 2018 tarihinde yapılan yeni düzenleme kapsamında, ehliyet yenilemek isteyenler Nüfus Müdürlükleri ile ehliyetlerini yenileyebilmektedirler. Ehliyet sahiplerinin yapması gereken ise Nüfus Müdürlüklerinden randevu almaktır. Randevu işlemi ise Nüfus Genel Müdürlüğünün resmi sayfası üzerinden gerçekleştirilmektedir. ‘ Sürücü Belgesi ‘ butonuna basarak, randevu alma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Ehliyet Yenileme Belgeleri Nelerdir?

Ehliyet sahiplerinin bir diğer merak etmiş oldukları konu ise ehliyet yenileme için belge gerekip gerekmediği olmaktadır. Ehliyet yenilemek isteyenler bir takım belgeleri götürmeleri halinde sorunsuz bir şekilde yenileme işlemi gerçekleştirebilmektedirler. Ehliyet yenilemek için gerekli evraklar ise aşağıda detaylı olarak verilmektedir.

  • Ehliyet değiştirmek isteyenlerin nüfus cüzdanı
  • Sağlık raporu
  • Kan grubu kartı
  • Eski ehliyet
  • Biyometrik fotoğraf ( 2 tane )

Ehliyet Yenileme İçin Ücret Talep Edilir Mi?

Ehliyetini yenilemek isteyenlerin ücret yatırması gerekmektedir. Ehliyet yenileme ücreti ise 15 TL olmaktadır. Ehliyet yenilenmeden önce bankaya 15 TL yatırılmalıdır. Dekont ve gereken belgeler ile Nüfus Müdürlüğüne gidilmelidir.

Ehliyet Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Ehliyet yeniletmek isteyenlerin hangi kurumlardan sağlık raporu alacakları büyük bir merak konusu olmaktadır. Sağlık raporu için ehliyet sahipleri, Devlet Hastanesi, Özel Hastane, Aile hekimi gibi kurumlardan alınmaktadır. Sağlık raporu almak için Aile hekimini tercih eden ehliyet sahiplerinden ise herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Devlet Hastaneleri veya Özel kurumlardan sağlık raporu almak isteyenler için ise alınacak ücretlerde bir takım farklılıklar görülebilmektedir.

Benzer Yazılar