Son zamanlarda ehliyet sınıfları adına yapılan değişiklikler ile sürücü belgeleri farklı sınıflara ayrıldı. Yapılan çalışmalarda ortaya çıkan yeni ehliyet sınıflarının nedeni ise araçlara yüklenen yüklerdir. Farklı kilolara kadar takılan römorklara göre farklı ehliyet çeşitleri artık sürücülere verilmektedir. Ehliyetlerin sınıflarının ne anlama geldiğini ve hangi araçları kullanabildiklerini ise aşağıda inceleyebilirsiniz.

M sınıfı ehliyet

Motorlu bisiklet olarak bilinen Moped kullanmak için gerekli olan ehliyettir. M sınıfı ehliyet almak için minimum 16 yaşın doldurulması gerekmektedir. Bu sınıfa dahil olarak motorlu bisikletleri farklı ehliyete sahip olan kişiler kullanabilmektedir ancak hiç ehliyeti olmayan kullanamaz.

A1 sınıfı ehliyet

Maksimum silindir hacmi 125 santimetreküp olan, maksimum 11 kv güç üreten, Kv/kg oranı sonucu ortaya çıkan değer 0,1 değerini geçmeyecek iki tekerlekli motosikletler ve maksimum 15 kv güç üreten üç tekerlekli motosikletler için alınması gereken ehliyet sınıfları arasında 16 yaş sınırı bulunan ehliyet türüdür.

A2 sınıfı ehliyet

İki tekerlekli motosikletlerde 35kv güç, Kv/kg oranı maksimum 0,2 ve üç tekerlekli motosiklet içinse 15kv güç üretin motosikletler için alınması gereken ehliyettir. A2 ehliyeti almak için yaş sınırı ise 18’dir.

A sınıfı ehliyet

Bütün motosikletleri kullanmak isteyenler direk A sınıfı ehliyet alabilirler. Bütün motosiklet çeşitlerini kullanabildiği için en avantajlı ehliyet sınıfları arasındadır. 2 tekerlekli için 20, üç tekerlekli için 21 yaş sınırı bulunmaktadır. 24 yaş altı sürücü adayları en az 2 yıl A2 sınıf ehliyete sahip olması gerekmektedir. 24 yaş üzeri olanlarda böyle bir şart aranmaz.

B1 sınıfı ehliyet

Bu sınıf genel olarak B sınıf ehliyetle karıştırılır. 4 tekerlekli ve maksimum 15v gücünde olan motosikletler için alınan ehliyettir. Aracın ağırlığı maksimum 400 kilo olmalıdır. Eğer yük taşınacaksa ağırlığı maksimum 550 kilo olabilir. Yaş sınırı ise 16’dır.

B sınıfı ehliyet

En çok alınan ehliyet sınıfları arasındadır. Otomobil ve kamyonet kullanmak isteyenlerin alması gereken ehliyettir. Yaş sınıfı B ehliyeti için 18’dir. B sınıfı ehliyete sahip olanlar birleşik araçlarda maksimum 4250 kilo ağırlıktaki araçları, M, B1, F sınıf araçları, traktör, motor bisiklet ve dört tekerlekli motor bisiklet kullanabilmektedir.

BE sınıfı ehliyet

B sınıfı ehliyete sahip olan sürücülerin kullanabildiği araçlara eğer römork takılarak kullanılacaksa BE sınıfı ehliyete sahip olunması gerekir. Yük maksimum 3500 kilo olmalı ve yaş sınırı 18’dir. BE sınıf ehliyete başvurmak için önceden B sınıfı ehliyet alınması zorunludur. M, B1, B ve F ehliyet sınıflarındaki araçları kullanabilir.

C1 sınıfı ehliyet

Çekici veya kamyon kullanacak olan sürücülerin alması gereken ehliyettir. Kilo aralığı ise 3500 ile 7500’dür. B sınıfı ehliyete sahip olunması gerekir ve yaş sınırı 18’dir.

C1E sınıfı ehliyet

Römork yükünün maksimum 12000 kiloya çıktığı araçları kullanmak için alınması gereken ehliyettir. En az C1 ehliyetine sahip olunması gerekir.

C sınıfı ehliyet

C sınıfı ehliyet almak için en az B sınıfı ehliyete sahip olunmalıdır. Yaş sınırı 21’dir ve çekici veya kamyonların her türlüsünü kullanabilir.

CE sınıfı ehliyet

C sınıfına dahil olan araçlara 750 kilodan ağır römork bağlandığında CE sınıfı ehliyete sahip olunmalıdır. Tır şoförlerinin alması gereken ehliyettir. Yaş sınırı 21’dir ve en az C ehliyetine sahip olunması gerekir.

D1 sınıfı ehliyet

Minibüs kullanacak olan sürücülerin sahip olması gereken ehliyettir.  16+1 yolcu sınırı olan araçları kullanabilirler ve yaş sınırı 21 olmakla birlikte en az B sınıfı ehliyete sahip olmaları gerekir.

D1E sınıfı ehliyet

D1 sınıfına giren minibüslere 750 kiloyu geçen römork takılması ile alınması gereken ehliyettir. D1 ehliyete sahip olunması gerekir.

D sınıfı ehliyet

Otobüs kullanacak olan kişilerin sahip olması gereken ehliyettir ve yaş sınırı 24 olmakla birlikte en az B sınıfı ehliyete sahip olunması gerekir.

DE sınıfı ehliyet

D sınıfındaki araçlara 750 kilodan fazla römork bağlandığında DE sınıfı ehliyet kullanılmalıdır. Ehliyet sınıflarıolarak bu ehliyette en az D sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir.

F sınıfı ehliyet

Traktör kullanacak olan kişiler B sınıfı ehliyet alabildikleri gibi F sınıfı ehliyette alabilmektedir. B sınıfı ile aynı şartları taşır ancak lastik tekerlekli traktörleri yüklü kullanacaklar bu ehliyeti almalıdır.

G sınıfı ehliyet

İş makinası kullanacak olan kişilerin alması gereken ehliyettir. 18 yaş sınırı vardır.

Ehliyet sınıfları güncel olarak bu şekilde sınıflandırılmıştır.