Ehliyet Sınavını Kazandıktan Sonra Yapılacak İşlemler

Ehliyet almak isteyen sürücü adayları bazı sınavlara tabi tutulmaktadır. İlki yazılı, ikincisi uygulama sınavı olan bu iki sınavın başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından sürücü adayları İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından onaylı sürücü sertifkası düzenlenmektedir. Sürücü adayları bu sertifikasını, sınavdan önce eğitim almış olduğu sürücü kursundan almaktadır.

Ehliyet sertifikasını aldıktan sonra artık sürücü adaylığı bitmiş ve sürücü unvanını kazanmıştır. Bu sertifikanın yanında bazı gerekli evraklarla beraber ehliyet belgesinin çıkarılması gerekmektedir. Araç kullanmak için ehliyet sertifikasına sahip olmak yetmemektedir. Bu nedenle de hiçbir şekilde trafiğe çıkmak mümkün değildir. Sadece ehliyet sertifikası ile trafiğe çıkılması durumunda yüksek miktarda para cezası uygulaması söz konusu olmaktadır. Ancak ehliyet sertifikasının geçerlilik süresi olarak 2 yıl belirlenmiştir. 2 yıl sonra belge geçerliliğini yitirmekte ve ehliyet belgesi alma hakkı yanar. Böylece tekrardan sürücü kursuna gitmek ve sınavlara girmek zorunda kalınmaktadır.

Ehliyet Sınavı Kazanıldıktan Sonra Ehliyet Belgesi Nasıl Alınır?

Sınav kazanıldıktan sonra gerekli evrakların tamamlanması gerekmektedir. Ehliyet belgesi alabilmek için en yakın Trafik Tescil Şube’den randevu alınmalıdır. Genel olarak çok yoğun olduğundan dolayı en erken şekilde randevu almak her zaman sürücü adayının avantajınadır.

Randevu alındıktan sonra ehliyet sertifikasının alınması gerekmektedir. Sürücü adayı mezun olduğu kurstan almış olduğu sertifikası ile beraber hazırlamış olduğu belgelerini ve öncesinde yatırılmış olunması gereken harç ücreti, ehliyet kart bedeli ve polis vakfı ücreti makbuzları ile beraber Trafik Tescil Şube’ye randevu gününde giderek ehliyetini alabilmektedir.

Yeni çıkan düzenlemeye göre artık sürücü belgesi sahipleri stajyer olarak sayılmaktadır. Bu nedenle 2 yıl boyunca stajyer ehliyet sahibi olmaktadır. 2 yıl sonunda herhangi bir kural dışı harekette bulunmaz ise normal sürücü belgesini alabilmektedir.

Benzer Yazılar