Ehliyet Sınavında Yeni Dönem: E-Sınav

Kişilerin araçları kullanabilmesi için ehliyet oldukça gerekli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple de ehliyet sınavlarına girmek isteyen adayların belirli bir başvuru sürecini tamamlamaları gerekmektedir. Bu sınava girebilmeniz için belirli bir yaşı doldurmanız gerekmektedir.

  • Motor ehliyetlerinde 16 yaşı doldurmak,
  • Diğer araçlarda 18 yaşı doldurmak

önemli iki kriterdir. Bu sebeple de bu kriterleri sağlayan kişiler 21 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşecek olan sınav için geçerli belgeleri de toplaması halinde sınava girmeye hak kazanmaktadır. Sınav sistemine yeni bir düzenleme gelmesi ile birlikte elektronik sınav bu sene kullanılabilen bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Elektronik sınav; evraklara gereksinim duyulmadan, elektronik ortamlarda, bilgisayar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Elektronik sınava girebilmeniz için randevu sistemini kullanmanız gerekmektedir. Bu sınav türünde giriş hakkı 4 olarak belirlenmiştir. Bu sınavda da yazılı sınavda olduğu gibi;

  • İlk yardımda 12 soru
  • Trafikte 23 soru
  • Motor sınavında 9 soru
  • Trafik adabı konusunda 6 soru

olmak üzere 50 soru bulunmaktadır. Bu sınav sorularının bulunduğu sınav 45 dakika sürmektedir. Yazılı sınav gibi başarı puanı da en az 70 yani en az 35 sorunun doğru yanıtlanması gerekmektedir. Belirli bir başarının yakalanması sonucunda kişi direksiyon sınavına girebilmektedir. Direksiyon sınavı da 35 dakika sürmekle birlikte ilk 5 dakikası da teorik bilgilerden oluşmaktadır. Bu bilgiler genel olarak aracı tanıma ve anlama üzerine sorulardır. Bu sorulardan 5 tanesine cevap verilmemesi ile birlikte araç kaldırma, araç park etme ve araca hakim olma gibi bölümle sürücü adayı geçememektedir. Bu bölüme geçen adaylar da doğru araç kullanımı yapabilirler ise ehliyet almaya hak kazanmaktadırlar.

Benzer Yazılar