Ehliyet Sınavında Soru Sistemi

Kişilerin araçlar üzerine hâkimiyet kurabilmesi ve onları yönlendirebilmesi için ehliyet almaları gerekmektedir. Ülkemizde 18 yaş ve üzeri her birey sürücü adayı olabilmektedir. Ancak sürücü olabilmesi için sınava girmesi gerekmektedir. Sınava başvurmayan kişiler ehliyet alamamaktadır. Sürücü adayının sınava girebilmesi için;

  • 18 yaş ve üzeri olmak
  • Sağlık raporu
  • Son altı ay içerisinde çekilmiş iki adet biometrik fotoğraf
  • Sabıka kaydının olmadığına dair belge

gerekmektedir. Bu belgeleri tamamlayan ve gerekli başvuru sürecini geçiren sürücü adayı 10 Mart 2018 tarihine kadar başvurusunu gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu süreci kaçıran adaylar ise 21 Nisan tarihinde gerçekleşecek ehliyet sınavına hak kazanamamaktadır.

 

Ehliyet Sınavı Soruları

Ehliyet sınavından başarılı ve başarısız adayların değerlendirilmesi için 100 puanı esas alınmaktadır. 100 üzerinden değerlendirilen adayların en az 70 alması gerekmektedir. Toplamda 50 sorunun bulunduğu bu sınavda en az 35 soruya doğru yanıt verilmesi gerekmektedir. 50 sorunun bulunduğu bu ehliyet sınavında ilk yardıma ait 12 soru yer almaktadır. 23 adet trafik sorusunun bulunduğu bölümde de trafik kuralları ve trafik levhalarına ilişkin sorular bulunmaktadır. 9 adette motora ilişkin soruların yer aldığı bu kategoride motorun parçaları ve işleyişi hakkında sorular yer almaktadır. 6 adette trafik adabının yer aldığı bu sınav toplam 4 şıktan oluşmaktadır. 60 dakika süren bu sınav saat 14.00’da başlamaktadır. Ancak tüm bu belge ve oturum şeklinde sınav sistemine girmek istemeyen kişiler ise elektronik sınava girme hakkına da sahiptir. Elektronik sınavda aynı yazılı sınav gibi soru gruplarını barındırmaktadır. Ancak elektronik sınavda süre 45 dakika olarak belirlenmiştir. Sınav sonuçlarının açıklanması da değişiklik göstermesi ile birlikte yaklaşık olarak 2 hafta içerisinde açıklanmaktadır.

Benzer Yazılar