Ehliyet Sınavında Soru Dağılımı

Trafikte araç kullanmanın ilk şartı ehliyet sahibi olmaktır. Ehliyet sayesinde trafikte sağlıklı ve diğer insanların hayatını tehlikeye atmadan araç kullanmak mümkün olmaktadır. Ehliyet sahibi olmak isteyenlerin ise öncelikli olarak güvenilir bir sürücü kursuna kayıt olmaları gerekmektedir. Sürücü kursuna kayıt olduktan sonra ise adaylar teorik ve uygulamalı olarak ders alacaklardır. Teorik derslerin içerinde ise adaylar; ilk yardım eğitimi, trafik ve çevre dersi, araç tekniği dersi, trafik adabı dersi bulunmaktadır. Bu dersler tamamlandıktan sonra ise sürücü kursları için belirlenen eğitim alanlarında adaylar, direksiyon eğitimi almaktadırlar. Direksiyon eğitiminde adaylar trafiğe hazırlanmaktadırlar.

Ehliyet sınavında soru dağılımı ise adaylar tarafından çok fazla merak edilmektedir. Teorik sınavda ise yeni sınav sistemine geçilmektedir. Bu sınav sisteminde ise adaylar elektronik sınava gireceklerdir. Elektronik sınavda soru dağılımı ise aşağıda belirtilmektedir. Bu soru dağılımları ise M, A1, A2, B1, B, D1, D, C1, C ve F sınavı soru dağılımlarına aittir.

  • İlk Yardım Bölümünde 12 soru
  • Trafik ve Çevre Bölümü 23 soru
  • Araç Tekniği 9 soru
  • Trafik Adabı 6 soru

Adayları sınavda toplam 50 soru sorulmaktadır. Sınav süresi ise toplamda 60 dakika olmaktadır. Sınavda ise sanılanın aksine yanlış doğruyu götürmemektedir. 35 adet soruyu doğru bir şekilde yanıtlayan adaylar ise sınavdan başarılı sayılmaktadır. Teorik sınavı başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar, direksiyon sınavına girmeye hak kazanmaktadırlar. Direksiyon sınavını başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar ehliyet sahibi olabilmektedirler.

Direksiyon Sınavı Nasıl Gerçekleşmektedir?

Direksiyon sınavının süresi ise 35 dakika olmaktadır. Ehliyet adaylarına öncelikli olarak ilk 5 dakika boyunca araç hakkında  bilgi sorulmaktadır. Daha sonrasında ise belirlenen sınav alanında kurallara uygun bir şekilde adayların parkuru tamamlaması gerekmektedir. Başarılı bir şekilde parkuru tamamlayan adaylar sınavdan başarılı sayılmaktadır.

 

Benzer Yazılar