Ehliyet Sınavına Girmek İçin Kaç Hak Verilmektedir?

Sürücü adaylarının bazı durumlarda sınavlarını kaçırma durumları söz konusu olmaktadır. Bu gibi durumlar için yatırılan ücretlerin yanmaması için sürücü adaylarına tekrar sınava girme hakkı verilmektedir.

Sürücü kursundan almış olduğu dersleri tamamlamış olan bir sürücü adayı, teorik sınav için toplam olarak 4 kez sınava girme hakkı bulunmaktadır. Sürücü adayları direksiyon sınavına girmeden önce ilk olarak teorik sınavdan 70 barajını geçer bir not alması gerekmektedir. Bu nedenle de 4 kez sınava tekrar girme hakkı verilmektedir. Zira sürücü adayı ilk girdiği sınavdan kalsa dahi, 4 kez daha hakkı olduğundan dolayı teorik sınavı geçmek için tekrar tekrar sınava girebilmektedir. Sınava mazeretsiz olarak girmeyen sürücü adayları ise bir haklarını kullanmıştır. Ancak mazereti olan sürücü adayları için tüm haklarını kullandıktan sonra beşinci bir hak daha tanınmaktadır.

Ehliyet sınavına girmiş fakat sınavdan geçememiş bir sürücü adayı haklarını kullanırken her seferinde sınav ücreti yatırması gerekmektedir. Bu nedenle de teorik sınavda 4 hakkını da kullanmış olan bir sürücü adayı tekrar sınava girebilmek için kurs ücretini ve sınav ücretlerini tekrar yatırması gerekmektedir. Direksiyon sınavında da teorik sınavda olduğu gibi sürücü adayının 4 sınav hakkı bulunmaktadır. Ancak direksiyon sınavına tekrar girebilmek için sürücü adayı, sürücü kursundan 2 saat direksiyon dersi almalıdır. Bu durumda da almış olduğu 2 saat dersin ücretini de ödemek zorundadır.

Tüm Hakların Dolması Halinde Ne Olur?

Direksiyon sınavına tekrar girmek isteyen bir sürücü adayının kesinlikle aynı sürücü kursundan direksiyon eğitimi alması gerekmektedir. Örneğin; 21 Nisan 2018 tarihinde yapılacak olan ehliyet sınavına giren bir sürücü adayı, girmiş olduğu sınavdan kalması halinde bir sonraki tarihte planlanan teorik sınava girebilmektedir. Ancak tüm haklarını dolduran bir sürücü adayı aynı sürücü kursuna kayıt yaptırarak, sürücü kursu ücretini ve sınav ücretini ödemesi gerekmektedir.

 

Benzer Yazılar