Ehliyet Sınavı Ve Direksiyon Sınavı

Sürücü belgesi almak isteyen sürücü adayları belgelerini alabilmeleri için birkaç aşamadan başarılı bir şekilde geçmeleri gerekmektedir.  Adaylar öncelikler hangi sürücü kursuna kayıt yaptırmaları gerektiğini ve hangi sınıf ehliyet belgesi almak istediklerine karar verirler. Kayıt işlemleri yaptıran aday bu zorlu sürece başlamış olur. Sürü kurslarının eğitim takvimine göre yazılı sınavda çıkabilecek konuları adaylara anlatmaları gerekmektedir.

Ehliyet sınavı için sürücü kursları eğitim dersleri  düzenler.  Motor dersinde araçların mekanizmasından motorlarının tanıtımı ve motor parçalarını adaylara anlatılır. Trafik derslerinde adayların araç kullanımı yada yaya sırasında trafik kurallarına nasıl uyacağını ve trafik kuralları anlatılır. İlk yardım derslerinde ise trafik kazalarında kaza esnasında neler yapılmalıdır. Normal yaşam koşullarında karşılaşılabilecek sağlık problemlerinde nasıl bir yol izlenmedir gibi ilk yardım konuları öğretilmektedir. Yazılı sınav öncesi adaylar sınav harçlarını bankalara yatırlar. Sınav yeri ve saati açıklandıktan sonra adaylar yazılı sınava girerler. Yazılı sınavda daha önce almış oldukları ders konularından soruları çözümlerler. Sınav sonucu ortalama 15 20 gün içerinde açıklanır. Yazılı sınavdan başarılı olan adaylar bir sonraki aşamaya geçerken, başarılı olamayan adaylar için yazılı sınav süreci baştan başlar ve bir sonraki yazılı sınav tarihine kadar beklemek zorundadır.

Yazılı sınavda başarılı adaylar için sürücü kurslarının planlamış olduğu gün ve saatlerde sürüş alanlarında sürüş deneyimini arttırmaya yönelik sürüş dersleri verilir. Sürüş dersleri esnasında araca nasıl binileceği, oturma pozisyonunu, sağ sol ve dikiz ayna kontrolleri, sürücü koltuğunun pedallara uzaklığı, el fireni ve vites aşamaları öncelikle anlatılır. Araç hareket halinde iken nasıl bir sürüş yapılacağı, debriyaj kullanımı, vites geçişi, ayak freni kullanımı ve hız kontrolleri anlatılır. Sürücü adayının sürüş kontrolünden emin olunduktan sonra  aday direksiyon sınavına hazırdır. Bazı adaylar özel sürüş eğitmenlerinden ekstra eğitim alabilirler. Aday sınav harcını yatırdıktan sonra sınav tarihinde sınav noktasında hazır olurlar. Sınav girecek aday sınav ekibiyle araca biner ve normal sürüşünü yapar. Sınav sonrası başarılı olan adaylar ehliyetini almaya hak kazanmış olurlar

Benzer Yazılar