Yeni ehliyet alacak olan sürücü adayları ehliyet sınavı başvuru işlemlerini sırayla gerçekleştirmelidir. 2017 yılında hayatımıza giren yeni ehliyet sınıfları ve stajyer sürücülük gibi kavramlar başvuruları biraz değiştirdi. Buna göre öncelikle kullanmak istediğiniz araca uygun ehliyet sınıfını bulmanız gerekecek.

Yapılan düzenlemeler ile farlı birçok ehliyet sınıfı hayatımıza girdi. Bu kadar çok ehliyet sınıfının olmasının temel mantığı ise araçlardaki yük oranlarıdır. Yapmanız gereken kullanacağınız aracın türü ve yük ağırlıklarına göre ehliyet sınıflarını incelemek ve en uygun olan ehliyet sınıfı için başvurunuzu yapmaktır.

Ehliyet sınıfını belirledikten sonra ehliyet alma şartlarını da incelemeniz gerekmektedir. Çünkü bazı ehliyetleri alabilmeniz için daha önceden belirlenen farklı bir ehliyete sahip olmanız ve belirli bir yıl deneyiminiz olması istenebilir.

Bu incelemeleri yaptıktan sonra ehliyet sınavı başvuru işlemi için bir sürücü kursuna kayıt olmanız gerekmektedir. Herhangi bir kursa kayıt olmanız yeterlidir. Ancak sürücü kursu seçerken özellikle eğitimlere katılacak ve direksiyon eğitimlerine ihtiyaç duyacaksanız kursun bu konuda deneyimli ve iyi eğitim verdiğinden emin olmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Başvuru aşamalarında ise bazı ücretleri ödemeniz gerekecektir. Öncelikle kurs ücreti ödemeniz gerekmektedir. Kurs ücretlerinde taban fiyat tarifesi uygulanmaktadır ancak ücretler kurslara göre değişebilmektedir. Ehliyetinizi almak içinse harç ödemesi ve diğer ek ödemeleri gerçekleştirmeniz gerekir.

Sürücü kursları genel olarak ehliyet sınav başvurusu işlemlerini kursiyerleri ile birlikte takip eder. Ancak her ihtimale karşı başvuru tarihlerini ve sınav tarihlerini sizlerin de takip etmesi oluşabilecek aksiliklerin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Başvuru işlemleri ilgili sürücü kursları ile daha kolay takip edilebilmekte.

Bütün bu aşamaları tamamladıktan sonra sürücü kursunun verdiği eğitimlere katılabilirsiniz. Sürücü kursları ehliyet sınavı başvuru sonrasında sizlere teorik eğitim verdikleri gibi direksiyon eğitimleri de vermektedir. Her iki eğitime de katılmanız sizin sınavlarda başarılı olmanız için çok önemlidir.

Sınav iki aşamalı yapılmaktadır. İlk sınav teorik sınav olarak test usulü yapılmaktadır. İlk yardım, motor, trafik ve tarik adanı derslerinden toplamda 50 soru sorulmakta ve 100 üzerinden 70 puan almanız gerekmektedir. Bu sınavda başarılı olan kursiyerler ise bir sonraki aşamaya geçme hakkı kazanmaktadır. Bir sonraki aşama ise direksiyon sınavıdır. Direksiyon sınavında araçları fiziki olarak kullanırsınız. Araçta gözetmenler olur ve sizin kullandığınız süre içerisindeki tarik kurallarına uyma, arabayı kullanabilme ve diğer hususları inceleyerek not verirler. Her iki sınavdan da başarılı olan kursiyerler ehliyet almaya hak kazanabilirler.