Sürücü adaylarınınaraçlarını trafikte kullanmaları için ihtiyaçları olan ehliyet, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan sınavlarda başarılı olan kişilere verilmektedir. Bakanlık her yıl düzenlediği sınavlar ile sürücü adaylarını teste tutmakta ve bilgilerini sınamaktadır. Ehliyet sınav tarihleri 2018 yılı içinde belli oldu ve yayınlandı.

2018 yılı içerisinde ehliyet sınavına girmek isteyenler Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu başvuru tarihlerini takip ederek sürücü kurslarına kayıt olmaları gerekmektedir. Sürücü kursları kayıt olan sürücü adaylarının gerekli başvurularını gerçekleştirdikten sonra sınavda çıkacak konulara hazırlık derslerini verir. Sürücü kursları test sınavı için ders verdiği gibi sürücü adaylarının direksiyon sınavları içinde ders vererek adayları bu süreci kolay bir şekilde tamamlamasını hedeflerler.

Ehliyet sınav tarihleri 2018 yılı için ilk tarih 10 Şubat 2018. MTSKS-1 (Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı) saat 14:00’da gerçekleştirilecek.

MTSKS-2 sınavı ise 21 Nisan 2018 tarihinde saat 14:00’da gerçekleşecektir.

MTSKS-3 sınavı ise 04 Ağustos 2018 tarihinde saat 14:00’da gerçekleşecektir.

MTSKS-4 sınavı ise 20 Ekim 2018 tarihinde saat 14:00’da gerçekleşecektir.

MTSKS-5 sınavı ise 22Aralık 2018 tarihinde saat 14:00’da gerçekleşecektir.

Sınav tarihlerine göre sizlerde kayıt olacağınız zaman dilimini seçerek sürücü kursu kayıtlarınızı başlatabilirsiniz.

Sınav esnasında ise sınavınızın geçerli sayılması için ehliyet sınavı kurallarına uymanız gerekmektedir.

Sınava tarihleri öncesinde sınav yerleri açıklanmaktadır. Sınav yerinizi birkaç gün önceden yerine görmeniz sınav günü yaşayabileceğiniz aksaklıkların önüne geçebilecektir. Sürücü sınavına giriş için sınav giriş kağıdınız fotoğraflı olması gerekmektedir. Kimlik içinse nüfus cüzdanının yanı sıra pasaport veya eğer varsa daha önceden aldığınız ve üzerinde soğuk damga bulunan ehliyet kimlik olarak geçerli olmaktadır. Sınav önce hazırlamanız gerekenlerden bir diğeri ise kalem ve silgi. Mümkünse iki adet koyu siyah renk kurşun kalem kaliteli bir silgi ve kalem tıraş yanınızda bulundurulması gerekir.

Sınava başlamadan önce cevap kağıdının sizin adınıza olduğundan emin olun. Eğer sizin adınıza düzenlenmiş cevap kağıdı değilse görevliye durumu bildirebilirsiniz. Soru kitapçığında eksik sayfa olup olmadığını hızlı bir şekilde kontrol edin. Cevap kağıdında kimlik numarası, soru kitapçığı grubu gibi bazı alanlar olacaktır. Bu alanları doğru bir şekilde doldurun. Gözetmenin başlama komutu ile sınavınıza başlayabilirsiniz. Sınavda sadece doğru sorular dikkate alınmakta ve yanlış sorular doğru soruları etkilememektedir.

Ehliyet sınav tarihleri 2018 yılı için hazırlanan sınavlarda toplamda 50 soru sorulmakta ve bu soru sayısına karşı 60 dakika süre verilmektedir. Sınav süresi boyunca dışarı çıkmak yasaktır. Sınav bittiğinde ise sınav cevap kağıdınızı sınav görevlisine vermelisiniz. Soru kitapçığı dışarı çıkarılmamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı soruları ve cevaplarını kısa süre içerisinde yayınlayarak sürücü adayların incelemesine izin vermektedir. Sınavınızın geçerli olması gereken bu ve diğer kuralları sınav öncesinde cevap kitapçığının ön yüzünde okuyarak sınavınıza başlayabilirsiniz.