Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ehliyet sınavı kısa süreler içerisinde açıklanmaktadır. Genel olarak 10 veya 12 gün gibi süreler içerisinde sınav sonuçları açıklanarak direksiyon sınavına girmeye hak kazananlar belli oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı sınavı açıkladığında öncelikle sürücü kurslarını bilgilendirmektedir. Sürücü kursları aldıkları bilgiler doğrultusunda ehliyet sınav sonuçları bilgilerini sürücü adayları ile paylaşarak adayları bilgilendiriyor. Kısa bir süre içerisinde de Bakanlığın internet sitesinde açıklanarak sorgulanmasına olanak sunuyor.

Ehliyet Sınav Sonuçlarına Sınav Dönemlerinde bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Her yaştan sürücü adayı ehliyet sınavını kazanmak için belirli bir süre eğitim görmektedir. Sürücü kursları bu konuda sürücü adaylarına hem ders eğitimi hem de pratik araç kullanmak eğitimleri vermektedir. Derslerde ilk yardım, trafik, motor ve trafik adabı derslerinde çıkan bütün konular işlenmekte ve sürücü adaylarının hem trafikte daha bilinçli olmaları hedeflenmekte hem de sınavı geçebilecek bilgiye ulaşmaları hedeflenmektedir. Sürücü kursunun düzenlediği kurslara katılamayanlar ise yine sürücü kurslarının temin ettiği ders kitaplarına çalışarak sınava hazırlıklarını yapmaktadır.
Bütün bu çalışmalar sonrasında sınava girilir ve belirli bir süre sonra ehliyet sınav sonuçları belli olur. Sınava itiraz etmek isteyenlere de imkanlar tanınmaktadır. Eğer sınav sonuçlarınız beklediğiniz gibi değilse itiraz ederek sınavınızın tekrardan incelenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için sınav sonuçlarının açılmasından sonra on gün içerisinde itirazınızı iletmeniz gerekmektedir. İtirazınızı bu süre içerisinde oluşturmazsanız itiraz hakkınız kalmamakta.
Sınav sonuçlarını Milli Eğitim Bakanlığı internet sayfasında sorgulamanızda oldukça kolay. Yapmanız gereken ilgili sınav dönemine ait sonuç ekranına kimlik numaranız ile sorgulama işlemini yapmaktır. Karşınıza çıkan ekranda sınav sonuç puanınız belirtilecektir. Puanınız 70 ve üzeriyse sınavda başarılı olduğunuz belirtilecektir.
Başarılı olmak için alınması gereken 70 puanı alan adaylar ise son dönemeç olarak direksiyon sınavına girmeleri gerekmektedir. Ehliyet sınav sonuçları başarılı olan kişiler son sınav olan direksiyon sınavına da girerek başarılı oldukları taktirde ehliyet almaya hak kazanmaktadırlar. Buradan anlaşıldığı gibi ehliyet sınavı sonuçları test sınavın yanı sıra direksiyon sınavı sonuçları da önem kazanmaktadır. Ehliyet sahibi olmak için iki sınavdan da başarılı olunması gerekmektedir.
Sürücü adayları sınavlara ise en fazla 4 defa girme hakkına sahiptir. Ehliyet sınav sonuçları olumsuz gelen adaylar eğer bunu 4 sınav içerisinde başarılı hale getiremezlerse tekrardan başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Aynı durum direksiyon sınavı içinde geçerlidir. Gün geçtikçe ehliyet almanın daha da zorlaştığı görüldüğünde şimdiden sınavlara çok iyi bir şekilde çalışarak geçmek sürücü adayları için daha avantajlı olacaktır.