Ehliyet Sahibi Olmak İçin Gerekenler

Ehliyet almak için en az 16 yaşında olmamız gerekmektedir.16 yaşındayken alabileceğiniz ehliyet çeşitleri M,B1,A1 dir. 18 yaşına geldiğimizde alabileceğimiz ehliyet çeşitlerini sıralayalım. A2,B,BE,C1,C1E,F ,G dir.

20 yaş sınırında alabileceğimiz ehliyetlere A ‘ eklenebiliyor. 21 yaş sınırında alabileceğimiz ehliyetler C,CE,D1,D1E çeşididir. 24 yaş sınırında da ehliyet çeşitlerimizin arasına D ve DE ehliyetlerinde girebilir.

Ehliyet alabilmek için sağlık raporu şartı vardır. Bunu da aile hekimimizden, hastanelerden almamız gerekiyor.

Bir başka mecburi olan durum eğitim belgemizi dosyamızda bulundurmamız gerekliliği. Ehliyet alabilmek için en az ilkokul mezunu olmamız gerekmektedir.

Ehliyet almak için bir başka mecburiyet adli sicil raporudur. Buda bazı suç çeşitlerini işlemiş olanların ehliyet alamayacağını belirtiyor. Ehliyet almaya mani olan suç çeşitlerini belirledim.

T.C.K. nın 180.190.191 maddelerindeki işlenen suçlar Kaçakçılıkla mücadele kanunun 4.maddesindeki 7.fıkrasındaki suç Ateşli silahlar ve bıçakçılıkla ile diğer aletler hakkında kanunun 12.maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında yer alan suçları işlemek

Ehliyet almak isteyenler sınava girmek zorundadırlar. Yazılı sınavı geçebilen sürücü adayları ikinci sınava direksiyon sınavına girmek ve kazanmak zorundadırlar. Tabi daha önce ehliyeti olan ve sonrasından sınıfını değiştirmek isteyenler sadece direksiyon sınavına girmektedirler.

Ehliyet alacak olan adayımızın ilk olarak bir ehliyet kursuna kayıt olup derse katılmalıdır. Oradaki eğitmenlerimiz zamanı geldiğinde sınavlara girmek için yapılması gerekenleri gösterecektir. Ehliyet sahibi olduktan sonrada şunu asla unutmayalım hızlı araç kullanmak tehlikeli bir tutumdur.

Benzer Yazılar