Ehliyet Nereden Alınır?

Birçok kişinin araç kullanmak için başvuru yapmış olduğu ehliyet belgesini alabilmek için birçok işlem vardır. Bu işlemlerden ilki başvuru sürecidir. Ehliyet başvuruları, bir sürücü kursu aracılığı ile yapılmaktadır. Sürücü kursunun istediği belgeler tamamlandıktan sonra eğitimler alınmaya başlanır.

Sürücü eğitimlerinin alınmaya başlanmasından önce ise kişiler teorik bir sınava girerler. Teorik sınav sonucunda 70 barajını aşmayı başaran kişiler, direksiyon sınavına girmek için hak kazanırlar. Direksiyon sınavı öncesinde de 10 saatlik direksiyon eğitim süresini tamamlamaları gerekmektedir. Eğitim sürecinin tamamlanmasının ardından ise sürücü adayları direksiyon sınavına girebilmektedir. Direksiyon sınavında da başarı gösteren sürücü adayları, artık birer sürücü olmuştur. Ancak henüz trafiğe çıkmamaktadırlar. Zira ehliyetlerini almaları gerekmektedir. Ehliyet alma süreci de oldukça farklı işlemektedir.

Ehliyet almak için eskiden Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan en yakın Trafik Tescil Şube’sinden randevu alınması gerekmekteydi. Ancak Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu karar üzerine Trafik Tescil Şube’den yapılan ehliyet ve pasaport işlemleri, 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne devredilmiştir. Sınavını başarı ile tamamlamış sürücü adayları ya da ehliyetlerini yenilemek isteyen sürücüler, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden belgelerini alabilmektedir.

Ehliyet alabilmek için öncelikle randevu alınması gerekmektedir. Randevu ile gidildiğinde sıra beklemeden işlerinizi halledebilirsiniz. Bunun yanı sıra kişilerden bazı belgeler de istenmektedir. Yeni ehliyet alacak kişiler ya da ehliyetlerini yenileyecek kişiler için fark etmeksizin bu belgelerin tümü gerekmektedir. Ehliyet almak isteyen kişilerin sahip olması gereken belgeler ise:

  • Yeni ehliyet alacaklar için kursun başarı ile tamamlandığını belirten başarı belgesi, ehliyetlerini yeniletmek isteyenler için de eski sürücü belgesi
  • Detaylı sağlık raporu(ehliyet yenileme işlemi yapacaklar aile hekiminden alınan bir sağlık raporu ile işlemlerini gerçekleştirebilir)
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve hizmet bedelinin ödendiğinde dair banka dekontu
  • Kan grubunu ispat eden kan karnesi

şeklindedir.

Benzer Yazılar