Ehliyet Nasıl Alınır?

Günlük hayatı kolaylaştıran motorlu taşıtlar, ulaşım konusunda insanlara birçok imkan sağlamaktadır. Kimi zaman iş için, kimi zaman da özel zevkleri için insanlar araç kullanabilmektedir. Fakat tabi ki araç kullanabilmek için bazı şartlara ve bir de sürücü belgesi gerekmektedir. Sürücü belgesi alabilmek için de bazı koşulları bir araya getirmek gerekmektedir.

İlk olarak hangi sınıfa ait motorlu taşıtın kullanılacağına karar verilmelidir ve o ehliyet sınıfına ait belge alınmalıdır. 2018 yılının düzenlenen kurallarına göre motosiklet kullanmak isteyen kişiler M, A1, A2, A ve B1 ehliyet sınıflarından aracın koşullarına uygun olanını; otomobil ve kamyonet kullanmak isteyen sürücü adayları B ve BE sınıfı ehliyetlerden en az B sınıfı olanı; otobüs ve minibüs için ise D, D1, D1E, DE ehliyet belgelerini; kamyon, çekici ve tır ehliyetleri olarak C, C1, C1E ve CE sınıfı belgelerden birini ve traktör kullanacak adaylar F tipi sürücü belgesi almaktadırlar. Tüm bu sınıflar için ayrıca belirli sınırlamalarda yaş şartı da bulunmaktadır.

Ehliyet almak için hangi tür ehliyetin alınacağına dair karar verildikten sonra, ikinci adım bir sürücü kursuna kaydolmaktır. Sürücü kursunda sürücü belgesi almak için hem teorik, hem de uygulamalı olarak ders verilmektedir. Ayrıca sürücü kursuna kaydolmayan kişilerin ehliyet sınavlarına girebilmesi söz konusu değildir. Bu nedenle sınav öncesi mutlaka sürücü kursuna kayıt olunması gerekmektedir.

Bir sonraki adım ise yazılı yapılan sınavdır. Bu sınava katılmak için Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu sınav takvimimden yararlanarak, en uygun olanı seçilmeli ve sonrasında da sınav ücreti yatırılmalıdır. Böylece yazılı sınava girmeye hak kazanılabilmektedir. Yazılı sınava girdikten sonra ve belirlenen barajın geçilmesi durumunda da direksiyon sınavı ücreti yatırılmalıdır. Direksiyon sınavında da başarı aldıktan sonra artık sürücü belgesini almaya hazır olunmaktadır.

 

Benzer Yazılar