Ehliyet Joker Cezası

Ehliyet almak isteyen kişiler öncelikli olarak bir sürücü kursuna kayıt olarak iki aşamalı olarak girecekleri sınav için hem ders görmekte hem de direksiyon eğitimleri almaktadır. Bu sınavlara hazırlık süreci kırk ders saati ile ilk yardım dersi, trafik ve çevre dersi, araç tekniği dersi, trafik adabı dersi olarak dört ders verilmektedir. Yazılı sınavda sorumlu olunacak olan bu dersler ile toplamda elli soru olacak şekilde ilk yardım dersinden 12, trafik ve çevre dersinden 23, araç tekniği dersinden 9 ve trafik adabı dersinden 6 soru sorulmakta olup sınav toplamda 60 dakika sürmektedir. Bu sınavda başarılı olabilen kişiler ancak direksiyon sınavına girebilmektedir.

 

Yazılı sınav süresince Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat ve Görevlerine ilişkin olarak yeni düzenleme ile bu sınavlara sınava girecek olan kişi yerine başkasının merkezi sınava giren gerçek kişiler dört yıla kadar hapis cezası ile yargılanacağı bildirilmiştir. Başkası adına sınava giren kişiler joker kişi olarak adlandırılmakta olup resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenecek olan ehliyet yazılı sınavlarında uygulanmaya başlayan bu kanun ile kişilerin haklarını korumaya ilişkin olarak geliştirilmiş olan bu kanun sayesinde gerçek belgeler olmasına karşın joker kişinin sınava girmesi haricinde gerek sınavlarda kopya çekmek gerek ise değerlendirme birimleri içerisinde sınav sonuçlarını joker aday lehine değiştirecek olan kişilere de hapis cezası getirilerek ehliyet sınavına giren adayların haklarının korunması ve usulsüzlük ile haksız kazanç sağlanması engellenmek istenmektedir.

Ehliyet almak isteyen kişiler de bu kanun hükümlerince yargılanacak olup hapis istemi ile yargılanacak olup aynı zamanda sınava iki sene giremeyeceklerdir. Ehliyet almak isteyen kişiler Suçlu bulundukları takdirde verilen karara göre bir daha ehliyet alamama gibi bir sorunla da karşılaşabilirler

Benzer Yazılar