Her yıl enflasyon oranına göre belirlenen ehliyet harç ücretleri zammı 2018 yılı için %14,47 olarak belirlendi. Enflasyonun yükselmesi ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının ödemesi gereken harçlarında artmasına neden oldu. 2017 yılında ehliyet harçlarına gelen zam ise %7,5 oranındaydı. 2018 yılında neredeyse geçen seneye göre iki kat daha fazla zam oranı uygulanarak yeni tarifeler belli oldu.

Sürücü adaylar ehliyetlerini alabilmeleri için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınava girmeleri ve en az 70 puan almaları gerekmektedir. Test olarak uygulanan sınavda başarılı olan sürücü adayları ise direksiyon sınavına girerek son sınavlarını olmakta ve bu sınavdan da başarılı olan kişiler belgelerini sürücü kurslarından temin ederek ehliyetleri için gerekli işlemleri yapabilmektedir. Ehliyetinize hak kazandıktan sonra da son olarak ödeyeceğiniz harç, kıymetli evrak ücreti ve vakıf payını ödedikten sonra ehliyetinizi alabilirsiniz.

Ehliyet almak için ödenecek olan harçlar yer yıl enflasyon verilerine göre değerlendirilmekte ve zam oranı belirlenmektedir. 2018 yılı için %14,47 oranla zam yapıldı ve ehliyet harç ücretleri aşağıdaki tutarlara yükseldi.

A1, A2 ve A sınıf ehliyet almak isteyen sürücü adayları 2018 yılı ödeyecekleri harç ücreti 164,40 TL olarak güncellendi.

B sınıf ehliyet almak isteyen sürücü adayları ise 495,70 TL harç ödemesi gerekecektir.

F ve H sınıf ehliyet almak isteyenler ise 164,40 TL harç ücreti ödemesi gerekecektir.

Yeni sistem ile hayatımıza giren ehliyet sınıfları olan C1,C1E,C,CE,D1,D1E,D,DE ehliyetleri için ödenecek yeni harç tutarı ise 827 TL’dir. Eski sistemde bu ehliyet sınıfları C, D ve E olarak adlandırılmaktaydı.

Uluslararası sürücü belgesi almak içinse ödeyeceğiniz tutar 330,30 TL olarak yenilenmiştir.

Ehliyet harç ücretleri yanı sıra ödemeniz gerekecek değerli kağıt bedeli ise bütün sürücü belgesi sınıfları için 134 TL olarak belirlenmiştir. Son olarak vakıf payı olarak Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı için ödenecek tutar yine bütün sınıflar için standart olarak 25 TL olarak belirlenmiştir.

Harç ve diğer ödemeleriniz için Emniyet Müdürlüğü Maliye Veznesi tercih edilebilir. Ancak bazı müdürlüklerde maliye veznesi olmayabilmektedir. Bu gibi durumlarda bankalar aracılığı ile ödemenizi yapabilirsiniz. Aşağıda verilen listedeki bankalardan ehliyet harç ücretleri ve diğer ödemelerinizi gerçekleştirebilir ve dekontlarınız ile ehliyetinizi almak için son aşama olan evrak teslim işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yapılacak ödeme ve evrakların teslimi ile ehliyetinizin basılma işlemleri yapıldıktan sonra sizlere belirli bir süre sonra teslimatı yapılacaktır.