Trafikte araç kullanabilmek için ehliyet sahibi olunmalıdır. Ülkemizde düzenlenen yasalara göre de ehliyetler farklı araç gruplarına göre sınıflandırılmakta ve her sınıfın ehliyetinin alınması için sürücü adayının farklı şartlar taşıması gerekmektedir. Ehliyet hakkında bilgiler yeni sürücü adayları için sürecin nasıl işlediği, hangi sınavlara girildiği, ne kadar ücret ödendiği gibi soruların cevabını kapsamaktadır.

Ehliyet sınavı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yıla 5 defa yapılmaktadır. Sınavlar 4 farklı dersten oluşturulan sorulardan oluşmaktadır. Ehliyet sınavında çıkacak sorularda ilkyardım, trafik, motor ve trafik adabı derslerinden toplamda 50 soru sorulmaktadır. Sorular test usulü sorulmakta ve her soru dört şıktan oluşmaktadır. Sürücü adayları sınavda yaptıkları yanlış sorular doğruları götürmemektedir. Bu nedenle sonun cevabını bilmeseniz dahi şıklardan birini işaretlemeniz sizin yararınıza olmaktadır. Sınavda başarılı olmanız içinse 70 puan almanız gerekmektedir.

Ehliyet sınavını başarılı bir şekilde geçen kursiyerler son aşama olarak direksiyon sınavına tabi tutulur. Direksiyon sınavında bir eğitmen ve iki gözetmen ile kursiyer araçta bulunur. Direksiyon sınavında aracı nasıl kullandığınız, trafik kurallarına uyup uymadığınız ve araç hakkında temel bilgilere sahip olup olmadığını test edilir. Direksiyon sınavı sonucu da başarılı olduğunda ehliyetinizi almaya hak kazanırsınız.Sürücü adayı eğer araç kullanmayı hiç bilmiyorsa sürücü kursundan gerekli olan eğitimi eksiksiz almalı.

Aracınızı trafikte kullanmak için alacağınız ehliyet size belirli bir ücrete mal olacaktır. Öncelikle bir sürücü kursuna kayıt olmanız gerekir. Sürücü kursuna ödediğiniz ücretin yanı sıra sınav ücretlerini de ödemeniz gerekmektedir. Sınavlarda başarılı olan kursiyerler son olarak emniyette haç ücreti, değerli kağıt ücreti ve vakıf ücretlerini ödeyerek ehliyet almaya hak kazanırlar. Ehliyetler kişinin adresine iletilir.

Ehliyet almak isteyenler öncelikle hangi ehliyet sınıfını seçeceklerine karar vermelidir. Çünkü araç tipleri ve araçlara bağlanan römork ağırlıklarına göre ehliyet sınıfları değişmektedir. Bu sınıflardan kendinize en uygun olanı seçerek başvurunuzu buna göre yapmalısınız. Ehliyet sınıflarının bazılarında ise öncelikle farklı ehliyetlere sahip olmanız şartı aranmaktadır. Böyle bir durumda öncelikle şart koşulan ehliyet alınmalı ve sonrasında istenilen ehliyete başvurulmalıdır.

Sahip olduğunuz ehliyeti kaybetme durumlarına karşı ehliyet yenileme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Düşük ücretler karşılığında yeni ehliyetinizi alabilirsiniz. 31.12.2020 tarihinden sonra hayatımıza tamamen girecek ve zorunlu olacak çipli ehliyetler ile de artık ehliyetler çipli olarak dağıtılacaktır. Ehliyet almak için gerçekleştirilen sınavlar ve ücretler sonrasında ehliyetinize sahip olarak ehliyet sınıfınız dahilinde olan araçlarınızı trafikte kullanmaya hak kazanabilirsiniz.