Ehliyet E-sınav nedir?

Ehliyet sınavlarının daha da iyileştirilmesi için yeni getirilen ehliyet e-sınav uygulaması Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürürlüğe konuldu. Bu sınavın amacı zaman ve maddiyat açısından tasarruf yaparak sürücü adaylarının daha kolay bir şekilde sınavlarına girmesidir. Bilindiği gibi ehliyet sınavları bakanlığın belirlediği günlerde belirlenen okullarda yapılmakta idi. Bir süredir pilot bölgelerde uygulanan elektronik sınav başarılı bir şekilde denendi ve 2018 yılı sonuna kadar tüm ülkede uygulamaya girmesi planlanmaktadır.

Elektronik ehliyet sınavında sınava giriş sayısı da değişiyor. Bundan önce yıl içerisinde belirli sayılarda düzenlenen ehliyet sınavları artık başvuru yapan kişi sayısına göre belirlenmekte ve taleplere hızlı bir şekilde cevap verilerek sınavlar açılmaktadır. Bu sayede sınav sayısı çoğalarak sürücü adaylarının daha çok sınava girme şansları ortaya çıkmaktadır.

Yeni sistem olan elektronik sınavda, sınav sonuçlarını açıklama sisteminde de köklü değişiklikler bizi bekliyor. Klasik sınavda sınav tarihi sonrasında ortalama olarak 10 gün içerisinde sınav sonuçları açıklanıyordu. Elektronik sınavda ise bu süre çok kısalıyor. Sınavı tamamlayan sürücü adayları sınav sonuçlarını bir saat içerisinde görebilmektedirler.

Sınava giriş hakkı ise dört ile sınırlandırılmıştır. Sürücü adayı gireceği dört sınavın birinde başarılı olması gerekmektedir. Eğer girilen bu dört sınavdan da başarılı olunmazsa sürücü adayı tekrar başvuruda bulunması gerekir. Başarısız olunan sınav sonrasında 15 gün ile 45 gün içerisinde tekrardan sınava girilmesi gerekir. 45 günden fazla sınava girmeyenlerin bir sınav hakkı kaybolur.

Ehliyet e-sınav harç ücretleri ise 70TL’dir. Sınav ücreti Ziraat Bankası, Vakıfbank veya Halk Bankası’na yatırılabilmektedir. Sınava giriş hakkı kazanmanız içinse sürücü kursunun vermiş olduğu teorik derslerin hepsine katılmanız gerekmektedir. Sürücü kursu derslerini tamamlamadığınız sürece e-sınava girmeye hak kazanamazsınız.

Sınavda yine eski dersler olan ilk yardım, trafik, motor ve trafik adabı dersleri yer almaktadır. 50 adet soru sorulmakta ve süre 60 dakika değil 45 dakika ile sınırlandırılmaktadır. Başarı için almanız gereken puan 70’dir.

Uygulamaya giren ehliyet e-sınav sayesinde sürücü adayları daha rahat bir şekilde sınavlarına girebilecekler ve böylelikle ehliyet sınavlarının daha kolay bir şekilde gerçekleşmesi sağlanacaktır.

Benzer Yazılar