Ehliyet Ceza Puanı

Her sürücüye birer yıllık süre zarfında da 100 ceza puanı konularak; bu ceza puanını sıfırlayan kişilerin ehliyetlerine de el konulacaktır. Ehliyet ceza puanı dahilinde ilk kez dolduracak olan kişilerin ehliyetlerine 2 ay süreyle el konulacaktır. Sürücüler bu iki ayın sonunda ehliyetlerine yeniden kavuşabilmeleri konusunda da harekete geçmeleri adına da eğitim işlemi içerisine de girmektedir. Eğitim almak durumunda kalacak olan sürücüler 40 saati doldurdukları durumlarda da ehliyetlerine erişebileceklerdir. Ancak ikinci kez aynı işlemi gerçekleştirmeleri halinde de farklı bir yaptırım uygulanacak ve daha detaylı bir şekilde de kendini gösterecek olan işlemlere de yer verilecektir.

Ceza puanı dahilinde ehliyetine el konulan sürücü adayları; ikinci kez aynı durumu yaşamaları halinde ve ceza puanı yaptırımı dahilinde hareket etmeleri de gerekecektir. İkinci kez bir yıl içerisinde bu durumu yaşayacak olan kişiler 4 aylık bir süre zarfında ehliyetlerine el konulacaktır. Yine bu dönemi yaşayacak olan kişiler; 40 saatlik bir eğitime girmelerinin yanında aynı zamanda da psikoteknik kurslarına da katılmak durumunda da kalacaklardır. Eğer ki üçüncü kez aynı durumu yaşadıkları hallerde ise ehliyeti tamamen iptal edilmesi durumu da söz konusu da olacaktır.

Ehliyet ceza puanları her yıl kendini yenileyerek; 100 puan üzerinden tekrardan değerlendirilecektir. Ceza puanı sıfırlama her yıl aynı şekilde kendini tekrarlayacak olup; bu sayede de sürücülerin cezai durumlarla karşı karşıya kalmaması durumu da öne çıkacaktır.

Ceza puanı sorgulama işlemi de e-devlet dahilinde gerçekleştirilecektir. TC kimlik numarası ile beraber e-devlet şifresini girerek bu dahilde de ceza puanı sorgulaması işlemi de gerçekleştirilecektir. Bu sayede de sürücü adaylarının ceza puanlarının kısa süre içerisinde gerçekleştirmeleri durumu da ortaya çıkacaktır.

Benzer Yazılar