Ehliyet Almak İçin Hangi Şartlar Gerekmektedir?

 

Günümüzde motorlu taşıt kullanımının yaygınlaşması ile beraber birçok insan sürücü belgesi alabilmek için başvuruda bulunmaktadır. Ancak her motorlu taşıtın kendine özgü sürücü belgesi bulunmaktadır. Ehliyet sınıflarına özel belgeler sayesinde hangi aracın hangi belge sayesinde kullanılabileceği ayırt edilebilmektedir. Son yapılan değişiklikler sonrasında ise 17 adet ehliyet sınıfı sürücü belgesi sürücü adaylarına sunulmaktadır.

Ehliyet alabilmek için ilk olarak ehliyet sınıfına ait yaş sınırını doldurmak gerekmektedir. Her ehliyet sınıfında bazı yaş şartları belirlenmiştir. Sürücü adayları en erken 16 yaşını doldurmaları doğrultusunda ehliyet sahibi olabilmektedir. Bu da M, B1 ve A1 ehliyet sınıflarına ait motorlu taşıtların kullanılabileceği anlamına gelmektedir. 18 yaşının doldurulması ile ise bu ehliyet sınıflarına ek olarak 7 tip ehliyet sınıfında sürücü belgesine sahip olmak mümkün hale gelmektedir. Minübüs ve Otobüs kullanmak için ise 24 yaşını doldurmak gerekmektedir. D ve DE ehliyet sınıfına giren bu motorlu taşıtları kullanmak için en yüksek yaş sınırına ulaşmak aranan şartlar arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra ehliyet alabilmek için gerekli şartlar arasında sağlık şartı da bulunmaktadır. Sürücü belgesi almak isteyen bir aday belirli kriterlere sahip olmalıdır. Bu nedenle de sağlık konusunda bazı kategorilerde yer alan testleri ve kontrolleri yaptırarak sağlık raporu alması gerekmektedir. Ehliyet alabilmek için en önemli unsurlardan bir tanesi de eğitim şartıdır. Bir sürücü adayının en az ilkokul mezunu olması gerekmektedir. Ayrıca sürücü adaylarından istenen belgeler arasında bir de adli sicil kaydı bulunmaktadır.

Tüm belgeler tamamlandıktan sonra iki aşamalı bir sınav sürücü adaylarını beklemektedir.

Sürücü Belgesi Almak İçin Gerekli Sınavlar Nelerdir?

İlk aşamada sürücü adaylarını yazılı bir sınav beklemektedir. Bu sınavdan belirlenmiş olan barajı geçen sürücü adayları, tercih edilen ehliyet sınıfına ait motorlu taşıt ile beraber bir direksiyon sınavına tabi tutulur. Sınavda başarılı olan sürücü adayları, sürücü belgelerini almaya hak kazanmaktadır.

Benzer Yazılar