Ehliyet Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

2016’dan itibaren ehliyetlerde köklü değişiklikler yapıldı ve işlemler artık bu yeni ehliyetler üzerinden gerçekleştirilmek üzere sürücülerin hizmetine sunuldu. Bu yeni sistemle beraber sahip olduğunuz ehliyetler ömür boyu kullanılamamakla beraber belirli aralıklarla yenilmeye gidecektir. Yeni ehliyetlere sahip olmak için isesürücülerin ehliyet randevusu ve güncel ehliyetin teslimi gibi bir takım süreçlerden geçmesi gerekiyor.Sunulan yeni ehliyet uygulaması Avrupa Birliği ile uyumu hedef almaktadır ve bu doğrultuda emin adımlarla ilerlemektedir.Bu yeni ehliyet uygulaması bazı zorlukları da beraberinde getirmektedir ve sürücüler bu süreçte daha önce karşılaşılmayan aşamalarla karşı karşıya gelmektedir.

Yeni ehliyet sistemi için talep edilen belgeler ise; yeni ehliyet alacak bireylere, ehliyetini yenilemek isteyen bireylere ve ehliyetini kaybedenlere göre farklılık göstermektedir. Buna karşılık ehliyet yenileme sürecinin 2020 yılına kadar devam edeceğe bildirilmiştir.  Bu yeni sistemde ilk adımı tamamlamak için öncelikli olarak başvuru aşamasını tamamlamamız gerekmektedir. Sürücü adayları başvuru yapabilmek için Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinden başvurularını gerçekleştirileceklerdir.

Ehliyet yenileme işlemi için merak edilen bir diğer önemli nokta ehliyetlerin yenilenme ücretleridir. Eski ehliyetini yeni ehliyetlerle değiştirmek isteyen sürücülerin yeni ehliyet karşılığında 15 TL gibi bir ücret ödemeleri gerekmektedir. Eski ehliyetlerini çaldıran veya kaybeden sürücülerin yeni ehliyet almak için ödemeleri gereken ücret 15 TL’dir. Yeni ehliyet için dikkat etmeniz gereken ve de ehliyet değişimi için gerekli olan evrakları şöyle sıralayabiliriz: sahip olunan eski sürücü belgesi,nüfus cüzdanı, avukat veya pasaport,2 adet biyometrik fotoğraf(yüz hatlarının görülecek şekilde çekilen fotoğraf), onaylı sürücü sağlık raporu,anlaşmalı bankalara veya vergi dairelerine ücreti ödediğinize dair makbuzlar ve kan grubunuzu belirten belge.

Benzer Yazılar