Direksiyon Sınavında Puanlama Sistemi

Direksiyon sınavı sürücü adayının ehliyet sınavında belirli bir başarı elde etmesi ile birlikte girmeye hak kazandığı bir sınavdır. Bu sebeple de 50 sorudan oluşan yazılı sınavda en az 35’ine doğru yanıt veren adaylar bu sınava girebilmektedirler. Direksiyon sınavı 35 dakika sürmektedir. 5 dakika boyunca araç tanıma ile ilgili sorular sorulmaktadır. Bu sınavında başarı olabilmeniz içinde 70 puan almanız önemli bir unsudur. Direksiyon sınavında yapılan birtakım hatalar puan kırılmasına sebebiyet vermektedir. bunlar ;

  • 10 Puan kaybettiren durumlar: Vites değiştirme de sorun yaşadığınız durumlarda, araç hakimiyetini kuramadığınızda, direksiyon hakimiyeti zayıf ise, aşırı heyecana bağlı olarak bu duyguyu kontrol altına alamıyor iseniz,  10 puan kaybetmektesiniz.
  • 5 Puan kaybettiren durumlar: Araçlara geçiş kolaylığı vermediğinizde, şerit kurallarına uyulmadığında, takip mesafesini ayarlayamadığınızda, dönüş kurallarına uymadığınızda, geçiş kurallarına uymuyorsanız, eğimli yollarda başarılı değilseniz, 5 puan kaybetmektesiniz.
  • 2 Puan kaybettiren durumlar :Rahat kalkış yapamıyorsanız, geçiş üstünlüğü olan araçlara kolaylık sağlamıyorsanız, ses cihazını veya ışıklı gereksiz yere kullanıyorsanız, araçta bulunan göstergeleri algılamıyor veya anlamıyorsanız 2 puan kaybetmektesiniz.

bu durumlar puan sisteminde geçerli olan durumlardır. Bunun yanı sıra araç tanıma ile ilgili olan yaklaşık 14 soruyu kapsayan sorulardan da belirli bir seviyeyi yakalayamadığınız için yine başarısız sayılabilmektesiniz. Direksiyon sınavı da 70 üzeri puanlar başarılı sayılmaktadır.

 

Direksiyon Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Direksiyon sınavında başarılı olabilmek ve ehliyeti alabilmek için öncelikli olarak randevu saatine doğru zamanda gitmelisiniz. Aynı zamanda heyecanınızı kontrol altına almak oldukça önemli bir husustur. Bu unsur ehliyet sınavında başarılı olmanızı veya başarısız olmanıza sebebiyet vermektedir. Buna bağlı olarak heyecanın kontrol altına alınması ile birlikte teorik bilgilerinizi pratik eylemlere doğru çevirebilmeniz sizi başarıya götürecek sebeplerden birisidir. Buna bağlı olarak gerekli kurallara da uymanız durumunda  ehliyet sınavını başarılı bir şekilde tamamlamış demektir.

Benzer Yazılar