Araç kullanmanın git gide yaygın olduğu günümüzde araç sahiplerinin yaş ortalaması da düşmektedir. Bu duruma karşı da ehliyet sınavlarına olan başvurularda ciddi oranlarda artmakta. Ehliyet almak içinse öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen sınava girip başarılı olunmalı ve ardından da direksiyon sınavına tabi tutulan kursiyerler bu sınavdan da başarılı not almalıdır. Direksiyon sınavı da en az ehliyet sınav kadar sürücü kursiyerlerini zorlamakta.

Direksiyon sınavıiçin yıl içerisinde belirlenen bir tarih yoktur. Pratik araç kullanma için girilecek olan sınav genel olarak ehliyet sınavının sonuçlarının açıklanması sonrasında iki veya beş hafta içerisinde yapılmaktadır. Sınavın hangi gün olacağı ise en net olarak sürücü kursunuz sizlere bildirerek sınavın nerede yapılacağını ve saat kaçta yapılacağını sizlere bildirecektir.

2016 yılına kadar direksiyon sınavlarına 30 dakika ayrılmaktaydı. Günümüzde yapılan düzenlemeler ile bu süre 35 dakika sürmektedir. 5 dakikalık sürenin uzatılmasının neden ise gözetmenin kursiyere soracağı motor ve iç donanım hakkındaki sorulara zaman ayrılmasıdır. Sorulan beş soruyu cevaplayamayan kursiyer direksiyonsınavından başarısız not almaktadır. Sınav bir eğitmen ve iki gözetmen ile sürdürülmektedir.

Sürücü kursları direksiyon sınavı öncesi sizlere gerekli eğitimi vermektedir. Hem araç kullanmayı öğrenmek hem de gerekli trafik kurallarını öğrenmek için sürücü kursunun verdiği bu derslere katılmak büyük önem taşımaktadır. Eski yıllarda direksiyon sınavından geçmek kolay olsa da günümüzde artık birçok detaya çok dikkatli bir şekilde bakılmakta ve puanlar bu unsurlar hesaplanarak sınavı geçip geçmediğiniz belirtilmektedir.

Ehliyetinizi almak için son sınavınız olan direksiyon sınavı başarılı bir şekilde geçmesi için bazı detaylara dikkat etmeniz gereklidir. Öncelikle araca bindiğinizde bütün aynaların ayarlamasını, koltuk ayarlamasını yaptıktan sonra emniyet kemerini takın. Araç viteste ise öncelikle debriyaja basın ve vitesi boşa aldıktan sonra aracı çalıştırın. Frene bastıktan sonra el frenini indirin ve girilecek yola doğru sinyal verin, aracı yürütün. Bu ilk kalkış için dikkat etmeniz gerekenler.

Araç hareket halindeyken de dikkat etmeniz gerekenler vardır. Direksiyon 09:15 yönünde tutmanız, aracı durdurmanız gereken durumlarda ani fren yapmamanız, sağa veya sola dönüşlerde ayna kontrolü sonrasında sinyal vermeniz, geçiş üstünlüğüne dikkat etmeniz, trafik işaretlerine uymanız gözetmenlerin puan kırmaması için önemli detaylardır. Sürücü adaylarının en çok zorlandığı durumlardan biri ise iki duba arasında park etmektir. Bu süreci geçmek için önceden iyi derecede alıştırma yapmalısınız. Dubalara çarpmadan park ederseniz başarılı not alırsınız.

Aracınızla eğer yokuş aşağı inecekseniz vitesi kesinlikle boşta bırakmayın. Direksiyon sınavı boyunca en fazla 3.vitese kadar aracınızı yükseltin. Sınav bittiğinde ise öncelikle vitesi boşa alın, el frenini çekin ve sol aynaya bakarak kontrollü bir şekilde araçtan inin.

Bütün bu kurallara dikkat ederek direksiyon sınavını başarılı olarak geçebilir ve ehliyetinizi almaya hak kazanabilirsiniz.