Direksiyon Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ehliyet almak için ehliyet kursuna başvuru yaptıktan sonra kişiler, teorik bir sınava girmektedirler. Bu teorik sınav yazılı bir sınav olmakla beraber ehliyet adayları için oldukça önemlidir. Zira bu sınavdan 70 barajı üzerinde bir puan alamayan adayların direksiyon sınavına girmesine hak verilmemektedir. Teorik sınavdan 70 üzerinde puan alan adaylar ise direksiyon sınavı için hak kazanmış olmaktadırlar.

Direksiyon sınavı, ehliyet adayları için uygulama sınavı da olarak bilinmektedir ve ehliyeti almak için en önemli adımdır. Direksiyon sınavından önce de, esnasında da sınava giren sürücü adaylarının bilmesi gereken birçok önemli unsur bulunmaktadır. Direksiyon sınavına girebilmek için sınav giriş belgesi gerekmektedir. Bu sınav giriş belgesini ehliyet kursundan sınavdan bir gün önce alabilirsiniz. Bir eğitmen ve gözetmenler eşliğinde aracın uygulamalı olarak kullanılmasını takip etmekte olan bir sınav olması ile beraber yaklaşık 30 dakika süren sınav, yeni yönetmelik gereğince 35 dakikaya yükseltilmiştir. Aracın uygulamalı sürüşüne geçilmeden önce sürücü adayları 5 adet soru yanıtlamaktadır. Bu sorular aracın iç donanım ve motor aksamı ile ilgili sorulardır. 5 adet sorunun yanıtını veremeyen sürücülerin sınavı ise başarısız olarak görülmektedir. Bir direksiyon sınavına başlamadan önce sürücü adayı sırası ile şu adımları uygulamalıdır:

  • Aynaları ve koltuğu en rahat şekilde göreceği biçimde ayarlamak ve ehliyet kemerini takmak,
  • Debriyaja bastıktan sonra vitesi boşa almak ve kontağı çevirerek aracı çalıştırmak,
  • Frene basarak, el frenini indirmek ve aracı harekete hazır hale getirmek,
  • Kalkış yönüne göre doğru tarafa sinyal vermek,
  • Debriyaja bastıktan sonra aracın vitesini 1. vitese almak ve aracı hareket ettirmek.

Bu adımları başarı ile tamamlayan sürücü adaylarının sınavları başlamış olmaktadır. Sınav esnasında bir kez eğimli alanda kalkış ve park etme bulunmaktadır. Tüm trafik kurallarına uygun bir şekilde sınavını bitiren ve sınav esnasında hata yapmayan sürücü adaylarının direksiyon sınavı başarılı sayılmaktadır.

Benzer Yazılar