Direksiyon Sınav Aşamaları

Sürücü adayları araba ehliyetine ulaşmak için bazı aşamalardan geçmeleri gerekmektedir. Bu aşamalardan birincisi yazılı sınav ve ikincisi ise direksiyon sınavı olarak bilinmektedir. İkisinden de başarılı bir şekilde geçmeyi başaran sürücü adayları ise ehliyetlerine sahip olabilmektedirler. Yazılı sınavından geçerli puana ulaşan sürücü adayları daha sonra ki ve önemli aşama olan direksiyon sınavlarına girmektedirler. Direksiyon sınavında ise kullanıcıya oldukça fazla aşama beklemektedir. Bu aşamalardan birinci isi arabayı tanıma olarak bilinmektedir. Arabayı tanıma sürecinde adaylar arabanın önce kaputunda bilinmesi gerekenleri daha sonra bagajda olması gerekenleri ve arabanın iç detaylarını anlatmaları istenmektedir.

Sürücü adayları bu aşamayı geçtikten sonra parkura doğru yola çıkmaktadır. Bu sırada ise sürücü adaylarını oldukça zorlu ve dikkat etmeleri gerekmektedir. Parkur sırasında ise kullanıcılar önce direksiyon tutuşları ile ilk aşamaya girmektedir. Ondan sonra ise yokuşta kalkmaya çalışırlar. Bu ise normal hayatta sıkıntı çekmeden yapmaları için büyük bir adım olarak bilinmektedir. Diğer bir aşama olarak ise park etme bilinmektedir. Park etmede sıkıntı yaşamadan ve kurallara göre park eden sürü adayları sınavlarına devam etmektedirler. Diğer bir parkur olarak ise geri geri gelmeleri istenmektedir. Bu sürede sürücü adayları 25 metre parkurdan sapmayacak şekilde geri geri gelmesi istenmektedir.

Sürücü adaylarından istenen diğer bir aşama olarak ise aniden fren yapmaları gerekmektedir. Aniden fren yapan sürücü adayları ise arabayı stop ettirmeden rahat bir şekilde dur kalk yapmaları gerekmektedir. Bu aşamaları düzgün aşan sürücü adayları sinyalde ve trafik kurallarını ihlal etmedikleri zaman direksiyon sınavından başarılı bir şekilde geçmiş olarak gösterilmektedir. Bu durum sonrasında ise yapılması gereken tek şey ehliyetin alınması gerekmektedir.

Benzer Yazılar