Değişen Sınav Sistemi ve Stajyer Ehliyeti

Ehliyet alabilmek ve sürücü adaylığından sürücüye adım atmak için ehliyet sınavına girilmesi önemli bir husustur. Buna bağlı olarak da 2018 ehliyet sınavlarına yeni bir soluk getirilmesi üzerine sınav sisteminde birtakım değişiklikler söz konusu hale gelmiştir. Sınav sisteminde yazılı ve elektronik olmak üzere iki kategori bulunmaktadır. Her iki ehliyet sınavı kategorileri aynı olmakla birlikte toplamda 50 soru bulunmaktadır. 21 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşmesi beklenen ehliyet sınavına elektronik olarak da erişim sağlama imkanına sahipsiniz. Son başvuru tarihinin 10 Mart 2018 olarak belirlendiği bu sınava girmeye hak kazanan adaylar;

  • 12 ilk yardım sorusuna
  • 23 trafik sorusuna
  • 9 motor sorusuna
  • 6 ise trafik adabı sorusuna

tabii tutulmaktasınız. Bu sorularda başarılı olmanız ve en az 70 puanı almanız durumunda direksiyon sınavına girmeye hak kazanmaktasınız. Burada da hem teorik hem de pratik bilgilerde başarılı olmanız durumda ehliyet alabilmektesiniz.  Direksiyon sınavında yaklaşık 5 dakika boyunca araç ile ilgili sorular adaylara yönlendirilmektedir. Bu soruların doğru yanıtlanması ile birlikte araç ve diksiyon sınavına girilebilmektedir. Bu bölümde de araç kaldırma, park yapma, sinyal verme emniyet kemerini takma gibi işlemlerin doğru bir şekilde tamamlanması ile birlikte aday ehliyet alabilmektedir.

 

Stajyer Ehliyetin Ceza Durumları

Stajyer ehliyete sahip olmanız durumunda bu ehliyeti devam ettirebilmeniz için bazı cezalara tabii tutulmamanız gerekmektedir. İki yıl içerisinde toplamda üç kez trafik ışıklarını ihlal etmeniz durumunda, hız limitini üç kez ihlal etmeniz durumunda, emniyet kemerinin ihlal etmeniz durumda, alkollü araç kullanma durumda, trafik kazalarında kusurlu olmanız durumda sürücü belgesinin iptali söz konusudur. 2 yıl içerisinde75 ceza puanına ulaşılması ehliyete el koyulmasına sebep olmaktadır.

 

 

 

Benzer Yazılar