D Sınıfı Ehliyet Yaş ve Deneyim Şartları

Her ehliyet sınıfının kullanabileceği araçlar değişim göstermektedir. Bazı durumlarda ise iş veya başka nedenlerden dolayı ehliyet sınıfının değiştirilmesi gerekmektedir. Her ehliyet sınıfının ise farklı deneyim şartları ve yaş sınırlamaları bulunmaktadır. D sınıfı ehliyet ise kendi arasında sınıflara ayrılmaktadır. Yaş şartı ise sınıfa göre ya 21 ya da 24 olmaktadır. D sınıfı ehliyetleri sınıfları aşağıda belirtilmektedir.

  • D1
  • D1E
  • D
  • DE

D1 ehliyeti için aranan ilk şart 21 yaşında olmaktır. Daha sonra aranan şart ise en az B sınıfı sürücü belgesine sahip olmaktır. Bu şartları yerine getiren sürücüler D1 sınıfı ehliyeti almak için başvuruda bulunabilmektedir. D1 sınıfında ise 16+1 kişilik minibüs kullanılmaktadır. D1 ehliyeti ise M, B, B1 ve F sınıflarını kapsamaktadır.

D1E ehliyeti için de aranan şart 21 yaşında olmaktır. Deneyim şartı ise D1 ehliyetine sahip olmaktır. Bu sınıf ehliyet ile beraber sürücüler, 16+1 kişilik römorklu minibüs kullanabilmektedirler. D1E kapsamında ise M, B, BE, B1, D1 ve F sınıfları yer almaktadır.

D sınıfı ehliyet ise otobüs ehliyetidir. 24 yaşında olma şartı aranmaktadır. En az B sınıfı ehliyeti bulunanlar D sınıfı ehliyeti alabilmektedirler. D sınıfı ehliyet kapsamında ise M, B, B1, D1 ve F yer almaktadır.

DE sınıfı ehliyet sahipleri ise römorklu otobüs kullanmaktadırlar. D sınıfı ehliyet sahipleri bu ehliyeti alabilmektedirler. DE sınıfı kapsamında ise M, B, BE, B1, D, D1 ve D1E yer almaktadır.

D Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınmaktadır?

Gerekli deneyim ve yaş şartları yerine getirildikten sonra sürücüler, sürücü kurslarına başvurularda bulunarak ehliyet sınıflarını değiştirmektedirler. Sürücü adayları teorik sınava girmemektedirler.  Adaylar direksiyon eğitimi almaktadırlar ve daha sonrasında ise direksiyon sınavına girmektedirler. Direksiyon sınavını başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar ehliyetlerini alabilmektedirler.

Benzer Yazılar