B Sınıfı Ehliyet Hangi Araçlar İçin Geçerlidir?

Ehliyet sınıflarına göre farklı yaş şartları aranmaktadır. Uygun yaş ve deneyim şartını yerine getiren adaylar belirli sınavlara girerek ve başarılı bir şekilde tamamlayarak ehliyet alabilmektedirler. B sınıfı ehliyet ise kendi içerisinde çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Bu sınıflar 3 tanedir.

  • B1
  • B
  • BE

B1 ehliyeti için aranan şart 16 yaşını doldurmuş olmaktır. Bu sınıf ile birlikte ehliyet sahipleri 4 tekerlekli motosiklet kullanabilmektedir. B1 ise M sınıfını kapsamaktadır. M sınıfı ise moped yani motorlubisiklettir.

B sınıfı ehliyet için ise aranan yaş şartı 18’dir. Otomobil ve kamyonet kullanmak isteyen sürücülerin B sınıfı ehliyet almaları gerekmektedir. B sınıfı ise M, B1 ve F sınıflarını kapsamaktadır. F sınıfı ile traktör kullanılabilmektedir.

BE sınıfı ehliyet almak isteyenlerin ise B sınıf ehliyete sahip olmaları gerekmektedir. BE ile sürücüler, römorklu otomobil ve kamyonet kullanabilmektedirler. BE sınıfı ise M, B, B1 ve F sınıflarını kapsamaktadır.

B Sınıfı Ehliyet Almak İçin Neler Yapılmalı?

Öncelikli olarak adayların güvendikleri bir sürücü kursuna kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Daha sonra ise sürücü kurslarında 2 aşamalı eğitim almaları gerekmektedir. Bu eğitimler ise

  • Teorik bilgi
  • Direksiyon eğitimidir.

Teorik bilgide ise adaylara ilkyardım bilgisi, motor ve araç tekniği, trafik ve çevre bilgisi eğitimleri verilmektedir. Direksiyon eğitimi ise uygulamalı bir eğitimdir ve adaylar bu eğitim ile trafiğe hazırlanmaktadır.

Ehliyet Sınavı Nasıl Yapılmaktadır?

Ehliyet sınavı ise 2 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar ise teorik sınav ve direksiyon sınavıdır. Teorik sınavı başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar, direksiyon sınavına girmeye hak kazanmaktadırlar. Teorik sınavda ise adaylara 50 adet soru sorulmaktadır. Bu sorulardan ise en az 35 soruya doğru yanıt verilmelidir. En az 35 soruya doğru yanıt veren adaylar 70 puan alarak direksiyon sınavına girmeye hak kazanmaktadırlar.

Benzer Yazılar