Alkollü Araç Kullanmanın Cezaları

Ehliyet almak ve özgürce trafikte yer almak birçok kişinin hayali olmaktadır. Ehliyet almak isteyenlerin ise öncelikli olarak ehliyet kursuna başvurmaları ve gerekli sınavları başarılı bir şekilde geçmeleri gerekmektedir. Gerekli şartlar yerine getirildiği zaman ehliyet sahibi olmak oldukça kolay olmaktadır. Fakat hiçbir zaman ehliyeti almakla iş bitmemektedir. Sürücülerin trafikte güvenli bir şekilde yer alabilmesi için uymaları gereken kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uyulduğu takdirde sorunsuz ve güvenli bir şekilde araç kullanmak mümkün olmaktadır.

Trafik ihlalleri arasında ise oldukça önem arz eden bir konu alkollü araç kullanımı olmaktadır. Alkollü araç kullanımı hem can hem de mal güvenliğini çok fazla tehlikeye atmaktadır. Alkollü araç kullanımının da bir yaptırımı bulunmaktadır. Bu yaptırımlar ile sürücüleri caydırıcı birçok para cezası beklemektedir.

Alkollü araç kullanan sürücüler polis çevirmesine denk geldikleri zaman öncelikli olarak yüksek miktarda para cezası beklemektedir. 2. ve 3. defa alkollü yakalanan sürücüleri ise daha yüksek miktarlarda para cezası beklemektedir. Alkollü bir şekilde çok fazla ceza alan sürücülerin ise ehliyetlerine el koyulmaktadır.

Ehliyete el koyma süresi ise 5 yıl olmaktadır. Bu süre dolduktan sonra ise sürücüler sürücü davranışı eğitimi aldıktan sonra ehliyetlerine kavuşabilmektedirler. Sürücüler ehliyetlerini almadan trafikte yer almaları halinde tekrardan birçok ceza sürücüleri beklemektedir.

Alkollü bir şekilde araç kullanan ve bir kazaya karışan sürücüleri ise daha ağır yaptırımlar beklemektedir. Alkollü araç kullanırken kaza yapan sürücü 2 yıldan daha fazla bir sürede ehliyetlerine el konulmaktadır. Bunun yanında alkollüyken polisten kaçma gibi durumlar da sıkça görülmektedir. Bu tür davranışlarda bulunan sürücüleri de bir takım cezalar beklemektedir. Alkollü bir şekilde araç kullanan sürücüleri her zaman ağır yaptırımlar beklemektedir.

Benzer Yazılar