A sınıfı Ehliyet Hangi Araçlar için Geçerlidir?

 

A sınıfı ehliyet motor sınıfı ehliyeti olarak ta bilinmektedir. Motor ehliyeti ise sadece motorlar için geçerlidir. A sınıfı ehliyeti ise kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi ise A1 Motor Ehliyeti olarak bilinmektedir. A1 Motor Ehliyeti diğer ehliyetlerden farklı olarak 16 yaşına gelmiş ve motor kullanabilecek olanların alabileceği bir ehliyet türü olmaktadır. A1 motor ehliyeti alan kişiler ise sadece gücü 125 cc-11 kilovat gücünü geçmeyen motorları kullanabilmektedir. Daha üst seviyeler için ise motor ehliyetinin A2 sınıfına geçirilmesi gerekmektedir.

A2 Motor ehliyeti ise 35 Kilovatı geçmeyen motorları kullanabilmektedir. A2 motor ehliyetine sahip olmak isteyen biri ise 18 yaşını doldurması gerekmektedir. Yaşını dolduran kişiler ise A2 motor ehliyetini rahatça alabilmektedir. Aynı zamanda A2 ehliyetine sahip olan kişiler ise A1 sınıfındaki motorları ise rahatlıkla kullanabilmelerinden dolayı ehliyeti hepsi, için geçerli olmaktadır.

A sınıfı motor ehliyeti bütün motorları kendi içerisine almaktadır. A ehliyetine sahip olmayan kişiler ise 20 yaşını doldurmaları gerekmektedir. 20 Yaş ise yeterli olmamaktadır. A2 ehliyetinin 2 yıllık bir süresi olması gerekmektedir. Fakat A2 ehliyeti olmayan kişiler ise A sınıfı motor ehliyetini 24 yaşına geldiklerinde alabilmektedir. Bu sınıfta ise bütün motorları kullanabilme hakları bulunmaktadır. Daha üst seviye motorları kullanmak isteyenlerin alması gereken A sınıfı ehliyet ise geride kalan bütün ehliyetlerin yerine geçmektedir. A sınıfı ehliyeti diğer ehliyetlere göre daha dikkat edilmesi gereken bir konu olmasından dolayı daha fazla dikkat gerektiren konuların arasında yer almaktadır. Motor ehliyetlerinden biri olarak ise M sınıfında yer almaktadır. M sınıfı ise 16 yaşını geçmiş ve motorlu bisikletleri kullanmak isteyenlerin alması gereken bir ehliyet olarak bilinmektedir.

Benzer Yazılar