2018 Ehliyet Sınav Sistemi

Sürücü adaylarının motorlu taşıtlar üzerinde hakimiyetini sağlayabilmesi adına gerçekleştirilen ehliyet sınavı bu yıl farklı tarzlarda karşımıza çıkmaktadır. Ehliyet sınavı her yıl yazılı şekilde gerçekleşirken bu yıl elektronik ortamlarda da gerçekleştirilebilecektir. Bunun üzerine sürücü adayları kendilerine uygun sınav sistemi giriş yapabilecektir. Sınav sistemine dahil olmak için motor için 16 yaşını doldurmuş olmak diğer sınavlar içinse 18 yaşını doldurması gerekmektedir. Bunu karşılayan adayların ise ;

  • sabıka kaydının olmadığına dair belge,
  • son altı yada çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf,
  • kimlik fotokopisi,
  • öğrenim belgesi,
  • sağlık raporu,

gibi belgeleri toplarlayarak 10 Mart 2018 tarihine kadar başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bu belgeler ile müracaat eden sürücü adayları elektronik veya yazılı olmak üzere iki sınav sisteminden birini seçebilmektedir. Elektronik sınav; 45 dakika süren 50 soruluk bir sınavdır. Sınav soruları dört şıklı olmak üzere 12 ilk yardım, 23 trafik , 9 motor, 6 trafik adabı olmak üzere dört kategorideki soruları cevaplamaları gerekmektedir. Bununla birlikte ehliyet sınavında başarılı sayılabilmeleri için 100 puan üzerinden en az 70 almaları gerekmektedir. 70 puan 35 doğru yanıtın verilmesi ile elde edilen bir puandır. Buna bağlı olarak da başarılı sayılan adaylar direksiyon sınavına da giriş hakkı kazanmaktadırlar. Yazılı sınav ise elektronik sınav ile aynı şekilde gerçekleşmekle birlikte, süresi 60 dakika olarak belirlenmiştir.

 

Direksiyon Sınavı Nasıl Gerçekleşmektedir?

Direksiyon sınavı ehliyet alabilmek için yazılı sınavın geçilmesi ile birlikte girmeye hak kazanılan bir sınavdır. Bu sınav 35 dakika sürmekle birlikte ilk 5 dakikasını teorik bilgiler oluşturmaktadır. 5 dakika içerisinde araç tanıma ile ilgili sorular yönlendirilmektedir. Bu sorulara cevap verilememesi dahilinde kişi araç kaldırma ve kontrol edebilme, park yapılabilme gibi eylemleri gerçekleştirememektedir. Bu soruları doğru yanıt vererek diğer durumları da olumlu bir şekilde gerçekleştirebilir ise direksiyon sınavını da başarılı bir şekilde tamamlamış olacaktır. Buna bağlı olarak da ehliyet almaya hak kazanacaktır.

Benzer Yazılar