2018 Ehliyetsiz Araç Kullanmanın Cezası

Günümüzde hemen hemen herkes ulaşım konusunda kendi araçlarını tercih etmektedir. Bunun en önemli sebebi ise toplu taşıma araçlarından daha rahat ve daha hızlı bir ulaşım olmasıdır. Ancak araç kullanmak için herkesin öncelikle bir ehliyet sahibi olması gerekmektedir.

Kimi zaman araç sürücüleri ehliyetsiz bir şekilde araç kullanabilmektedir. Ancak bu durumlarda araç sürücüsüne ceza kesilmektedir. Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası kimi zaman da aracın kişiye ait olmaması nedeni ile aracın sahibine kesilebilmektedir.

Ehliyetsiz araç kullanımı, sadece maddi yönden ele alınmayarak, yaralanmalı kazalar yaşandığında oldukça ciddi sorunlara yol açabilecek bir durumdur. Bu nedenle de kullanıcıların daha dikkatli ve kesinlikle ehliyetsiz araç kullanmaması gerekmektedir.

2018 yılında ehliyetsiz olarak araç kullananlar için kesilen ceza tutarı olarak ise 1513,50 TL belirlendi (Ceza tutarı %25 indirimli tutar üzerinden). Eğer aracı kullanan kişi aracın sahibi değil ise aynı miktarda ceza tutarı, aracın sahibine plaka üzerinden kesilmektedir. Bu nedenle de ehliyetsiz araba kullanma cezası, iki kat bedelinde ödenmektedir. Kimi zaman da duruma göre aracın bağlanması söz konusu olmaktadır.

Sürücünün ehliyeti varsa ve yanında taşımıyorsa, bununda bir cezası bulunmaktadır. Kendisinden ehliyet belgesi istenmesine karşın gösteremeyen ve yanında bulunmayan kişilere de 235 TL ceza kesilmektedir. Bu tutar indirimli şekilde 176,25 TL ödenmektedir.

Ceza kesilen kişiler ödeme işlemlerini vergi dairesine ya da online bir şekilde İnternet Vergi Dairesi(GİB) üzerinden gerçekleştirebilmektedir. GİB üzerinde yer alan motorlu taşıtlar bölümünden kredi kartı ile tek çekim şeklinde ödeme işlemi yapılabilmektedir.

Ehliyetsiz araç kullanmak, sadece sürücü değil, aynı zamanda trafikte yer alan diğer sürücülerin de hayatını tehlikeye atmak olarak nitelendirildiği için ceza miktarları da oldukça fazladır. Bu nedenle araç sürücülerinin ehliyet belgelerini aldıktan sonra trafiğe çıkmaları gerekmektedir.

Benzer Yazılar