2018 Ehliyet Sağlık Raporu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Sürücü adaylarının ehliyet alabilmek için yapmış oldukları başvurularda birçok evrak istenmektedir. Bu evraklardan bir tanesi de sağlık raporudur. Her sürücü adayı başvurudan önce sağlık raporu alması gerekmektedir. Zira bir araç sürücüsünün belirli sağlık koşullarını sağlayamaması durumunda ehliyet verilmemesi hem insan sağlığı açısından hem de trafikteki diğer sürücülerin güvenliği için önemli bir konudur.

Sürücü adaylarının sağlık raporu alabilmesi için ise Sağlık Bakanlığı ve üniversitelere bağlı sağlık kuruluşlarına başvurması gerekmektedir. Bunun yanı sıra aile hekiminden de sağlık raporu almak mümkün olmaktadır. Sürücü adayı ilk olarak belirli bölümlerde muayene edilmektedir. Göz muayenesi, iç hastalıkları, kulak burun boğaz muayenesi, kas iskeletine dair muayene, ruh ve sinir hastalıkları muayenesi gibi genel değerlendirmeye alınan sürücü adayı, sonrasında bir kurul raporu alır. Sürücü adayları ve sürücüler için sağlık raporu, her hastanede ve sağlık kuruluşunda konu ile ilgili olan bu form yer almaktadır. Bu form düzenlendikten ve heyet tarafından imzalandıktan sora sürücü adayının tüm muayeneleri tamamlanmış, artık ehliyet almak için herhangi bir sağlık probleminin bulunmadığı bildirilmiştir.

Sağlık raporu hazırlanırken, pratisyen hekim ilk olarak sürücü adayının ya da sürücünün genel durumuna dair bir yazılı beyan almaktadır. Sonrasında ise yapılan bu genel değerlendirmenin kontrollerini yapmaktadır. Muayene sonunda sağlık açısından herhangi bir sorun olmaması durumunda sağlık raporunu hekim hazırlayabilmektedir. Ancak muayene esnasında ortaya çıkan bir hastalığı da hekim raporda belirtmek zorundadır.

2018 Ehliyet Sağlık Raporu Ücretleri Ne Kadar?

Ehliyet için sağlık raporu alınırken belli bir ücret de ödemek gerekmektedir. Aile hekimlerinden alınacak sağlık raporu ücretsizdir. Bunun yanı sıra devlet hastanelerinden alınması gereken tek hekim raporum 50 TL ve sağlık kurul raporu da 200 TL’dir. Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ve Fakültelerden alınacak sağlık raporu için tek hekim raporu 75 TL ve sağlık kurul raporu da 300 TL’dir.

Benzer Yazılar